Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, singltreky
Rainbow page separator

Ve Městě plánují singltreky

Pondělí, 3. Prosinec 2012

Nové Města na Moravě / Takzvané singltreky, tedy terénní stezky pro horská kola různé obtížnosti, by rádi v příštím roce začali budovat v Novém Městě na Moravě. Podle tamního starosty Michala Šmardy by to mělo přispět k rozvoji turistického ruchu ve městě, které je už mezi příznivci horských kol známé díky Světovému poháru horských kol. „Rádi bychom toho využili. Speciální trasy pro horská kola by měřily mezi dvaceti až třiceti kilometry,“ uvedl Michal Šmarda s tím, že by se mělo jednat o čtyři stupně obtížnosti, aby byli spokojení jak zkušení bikeři, tak i malé děti.

Singltreková trasa je úzká cesta v přírodě upravená tak, aby odolávala přírodním vlivům, a určená především cyklistům. Respektuje původní prostředí, kopíruje reliéf krajiny a vzhledem ke své půlmetrové až metrové šířce je jednosměrná.

Singltrekové tratě v České republice jsou zatím v provozu jenom na Frýdlantsku, první trasy vznikly v roce 2010 v Novém Městě pod Smrkem.

V rozpočtu Nového Města na Moravě na rok 2013 je k tomuto účelu pro začátek vyčleněn jeden milion korun. „Odhadem by se jednalo o náklady ve výši patnáct až dvacet milionů, předpokládáme, že bychom na singltreky mohli získat evropskou dotaci ve výši až pětaosmdesát procent nákladů,“ sdělil Šmarda. Novoměstští chtějí o dotaci požádat v lednu, na jaře se dozví, zda jim bylo vyhověno. Pokud neuspějí, vznikne jenom projekt, do samotné stavby se město ve své režii zatím nepustí.