Rainbow page separator

Ve Městě provádějí ojedinělé vyšetření plodnosti žen

Neděle, 1. Červenec 2018

Nemocnice Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě / Jako v jediné nemocnici v kraji si nyní mohou v Novém Městě ženy nechat otestovat hladinu hormonu AMH. „Opravdu hodně laicky a zjednodušeně bychom mohli říci, že test ukáže kapacitu a množství vajíček ženy. Hodnota hormonu je ukazatelem, jestli je počet vajíček dostatečný, a tím pádem je žena schopna otěhotnět, anebo zda schopnost otěhotnění klesá. Toto vyšetření určí pravděpodobnost otěhotnění,“ vysvětlila princip primářka oddělení klinických laboratoří a transfúzní služby novoměstské nemocnice Vlasta Musilová.
Vyšetření je vhodné pro ženy, které odkládají těhotenství do pozdějšího věku, s rodinnou zátěží předčasné menopauzy, po operacích na vaječnících nebo trpící endometriózou. „Jako první toto vyšetření začala poskytovat reprodukční centra. Například vyšetření šance ženy otěhotnět při umělém oplodnění se bez této metody neobejde,“ dodala primářka. „Jedná se o klasický odběr krve. Výhodou je, že hladina hormonu se mezi menstruačními cykly ani v jeho průběhu nemění, takže vyšetření může žena podstoupit v jakýkoli den,“ přiblížila analytička laboratoře Veronika Mikešová. Krev může zájemkyni odebrat její gynekolog. „Odebírá se nalačno klasickou odběrovou soustavou. Krev pak žena donese na naše oddělení klinické biochemie a ještě ten den se dozví výsledky,“ doplnila Mikešová.
Vyšetření hladiny AMH laboratoř novoměstské nemocnice nabízí každé úterý a pátek. Náklady na stanovení AMH v krvi nejsou v současné době hrazeny zdravotními pojišťovnami, a proto je to možné pouze za poplatek ve výši 620 korun.