Rainbow page separator

Ve Šlakhamru bude v sobotu slavit Večerníček

Čtvrtek, 30. Duben 2015

VEČERNÍČEK SLAVÍ … NA ŠLAKHAMRU

Hamry nad Sázavou / Večerníček slaví… na Šlakhamru se jmenuje akce pro veřejnost pořádaná Technickým muzeem v Brně, která se uskuteční v sobotu 2. května od 10 do 17 hodin v prostorách technické památky Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavý program pro malé i velké. Kromě kovářů cekají na rodiny s dětmi i hravé dospělé soutěžní stanoviště s úkoly, kde si procvičí své znalosti, dovednosti a zručnost.
Šroubek a Matička, maskoti dětských doprovodných programů Technického muzea v Brně, zájemce tentokrát zavedou do pohádek. Akce Večerníček slaví… na Šlakhamru připomene, že oblíbené pohádky na dobrou noc se na televizních obrazovkách objevují již půl století. K vidění budou rovněž ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
Tradiční hamernictví se v oblasti udrželo až do 17. století, poté většina hamrů zanikla. Na opuštěném vodním náhonu šlakhamerského hamru byl následně vybudován mlýn, který fungoval až do druhé světové války. Posledními hospodáři byla mlynářská rodina Brdíčků, proto se objektu říkalo Brdíčkův mlýn.
V roce 1976 získalo chátrající Šlakhamr do své správy Technické muzeum v Brně, které tam po dlouhé rekonstrukci otevřelo expozici. Její součástí je také funkční, vodním kolem poháněné hamerské kladivo a jeho příslušenství. Šlakhamr ožívá několikrát do roka při akcích pro veřejnost.