Rainbow page separator

Ve Šlakhamru návštěvníkům představí řemesla, přírodu i památky

Pondělí, 1. srpna 2022

Hamry nad Sázavou / Na další akci pro veřejnost se mohou lidé v sobotu 6. srpna vydat do hamerského Šlakhamru. Ten[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tokrát program, který se uskuteční v době do 10 do 17 hodin, nese název V kraji řeky Sázavy a klade si za cíl návštěvníkům přiblížit jak Šlakhamr, tak i širší okolí památky ve správě Technického muzea v Brně.
Lidé se tak mohou opět těšit na tradiční kovářské ukázky a pro malé i velké budou v rámci doprovodného programu připravena naučná stanoviště, kde se seznámí jak s hamrem, tak i s okolní přírodou a dalšími památkami či jinými zajímavostmi, pověstmi i tradičními řemesly a nářadím, které se v oblasti dříve běžně používalo.
Šlakmhamr (Brdíčkův mlýn) kdysi býval hamrem, později klasickým mlýnem na obilí. V současné době je v něm expozice Technického muzea Brno věnovaná hamernictví, těžbě a zpracování dřeva a bydlení posledních majitelů. Několikrát do roka je památka oživována, přičemž kováři předvádějí návštěvníkům, jak provoz fungoval. Nejatraktivnější je kování přímo v hamerně na velkém bucharu, jenž je poháněný pomocí vodního kola, které doplňují ukázky kování na ručních kovadlinách.