Rainbow page separator

Ve Žďáře o víkendu vyvrcholí Santiniho barokní slavnosti

Čtvrtek, 7. Září 2017

Žďár nad Sázavou / Třídenní Santiniho barokní slavnosti se o víkendu budou konat ve Žďáře. Začnou už v pátek 8. září v 10 hodin varhanním koncertem v poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Po slavnostním zahájení přijde na řadu komentovaná prohlídka, a to jak této památky zapsané na seznamu UNESCO, tak i Muzea nové generace v zámku, přednášky odborníků, mše svatá v kostele svatého Prokopa na náměstí či koncert Janáčkova kvarteta tamtéž. Na náměstí se pak od 21 hodin mohou diváci těšit na barokní tanec, žesťovou hudbu v podání žďárských trubačů i koncert městské zvonkohry.
V sobotu se hodinu po poledni uskuteční komentovaná prohlídka areálu kláštera a následně pak přednášky odborníků v zámecké bazilice, zámku i poutním kostele. V devět hodin večer vyprovodí poutníky ze zámku na Zelenou horu vodní hudba na hladině Konventního rybníka v podání žďárského žesťového kvintetu. Celodenní vstupné na sobotní akce činí 200 korun a jen na večerní program 150 korun. V neděli v rámci Santiniho slavností zazpívá při ranní mši svaté v bazilice jimramovský mužský komorní sbor Vocatus Ecumenicus a od 13 hodin si přijdou na své i nejmenší – v zámeckém areálu je čeká Cesta barokním světem, což je zábavné putování pro rodiny s dětmi.
Architekt Jan Blažej Santini – Aichel, autor stylu nazvaného barokní gotika, který se narodil před 340 lety, vytvořil více než osm desítek projektů a staveb. Z nich je téměř čtvrtina na území Kraje Vysočina. Žďárský spolek Putování za Santinim proto ve spolupráci s krajem a městem připravil projekt Santiniho barokních slavností. Žďárskému víkendovému finále v průběhu roku předcházely návštěvy míst spojených s dílem význačného stavitele, kde se konaly přednášky a koncerty.