mateřská školka, děti
Rainbow page separator

Ve Žďáře řeší, jak dál s přespolními dětmi ve školkách

Pondělí, 8. Září 2014

Žďár nad Sázavou / Jak postupovat dál v souvislosti s dětmi z okolních obcí, které navštěvují žďárské mateřské školky a město za ně hradí provozní náklady, řeší zástupci Žďáru.

„Se starosty dotčených obcí chceme o této problematice otevřít diskusi,“ poznamenal žďárský místostarosta Ladislav Bárta. „Věc se musí dořešit, protože město na žáky z okolních obcí doplácí. Uvidíme, jak se k tomu postaví obce, zda nám budou ochotny na svoje žáky přispívat, anebo se rozhodnou jinak. V současné době totiž existují různé podpory pro výstavbu školek. Jsou příklady, kdy se několik obcí spojilo, aby si zřídily společnou mateřskou školu,“ uvedla starostka Žďáru Dagmar Zvěřinová s tím, že v letech, kdy se rodilo méně dětí, v řadě vesnic nevyužité mateřské školky zrušili.

Žďár záložní kapacitou pro mateřskou školu disponuje. „Máme rezervu v podobě budovy někdejších jeslí v ulici Okružní-horní, kde by mohla vzniknout školka. Zatím ale tento projekt připravovat nebudeme, uvidíme, na čem se dohodneme s obcemi,“ doplnil místostarosta Bárta.
Žďárští radní úhradu provozních nákladů za přespolní děti ve žďárských školkách původně hodlali po obcích požadovat už od tohoto školního roku, poté však svoje rozhodnutí revokovali. Neinvestiční náklady za jednoho žáka činily v loňském roce 10 234 korun a předškolní zařízení ve Žďáře navštěvovalo pětasedmdesát dětí z okolních vesnic, což radnici vyšlo na tři čtvrtě milionu korun.