Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, výslechy, nezletilí
Rainbow page separator

Ve Žďáře zprovoznili výslechovou místnost pro nezletilé

Pátek, 21. Prosinec 2012

Žďár nad Sázavou / Především pro výslechy dětských obětí trestných činů a jejich nezletilé svědky začne ve žďárském územním oddělení Police České republiky sloužit nově vybudovaná výslechová místnost.   Na rozdíl od kanceláře, kde se výslechy za přítomnosti vyšetřovatele i dalších osob běžně konají, je zařízena ve stylu dětského pokojíčku – s hračkami, nábytkem a doplňky v pastelových barvách. „Dítě se v cizím strohém prostředí a mezi neznámými tvářemi může uzavřít do sebe a není s ním pak možné spolupracovat. Speciální výslechová místnost je proto zařízena tak, aby pobyt v ní nebyl pro děti stresující,“ popsala komisařka žďárského policejního odboru Jana Martincová.

Další nezbytností je nainstalovaná videotechnika, díky které je pořizován záznam z výslechu, ozvučení a jednocestné zrcadlo, prostřednictvím nichž osoby ve vedlejší monitorovací místnosti – kupříkladu psycholog, státní zástupce či sociální pracovník –  výslech vidí a slyší. Pomocí speciálního komunikačního zařízení mohou také skrytě upozornit vyšetřovatele na nějaký moment při výslechu či vznést nějakou otázku, dítě ovšem vidí a slyší pouze vyšetřovatele.

Vybudování speciální místnosti vyšlo na 259 tisíc korun, z toho 205 tisíc činil grant ministerstva vnitra, čtyřiadvacet tisíc příspěvek Žďáru a třicet tisíc korun na stavební úpravy přidala policie.

V Kraji Vysočina jsou podobné výslechové místnosti pro děti dosud tři. První byla vybudována v roce 2010 v Třebíči, druhá letos v lednu v Jihlavě, třetí je nyní ve Žďáře. Práce na čtvrté finišují v Havlíčkově Brodě, příští rok má výslechová místnost pro nezletilé vzniknout i v Pelhřimově.