Rainbow page separator

Ve žďárském gymnáziu začali s tiskem štítů pro zdravotníky

Čtvrtek, 26. Březen 2020

Žďár nad Sázavou / První stovku ochranných štítů pro zdravotníky vytiskly dvě malé 3D tiskárny žďárského gymnázia. Tyto štíty už chrání zdravotníky novoměstské nemocnice. „Stejně aktivní je podle sdílených informací na facebooku například Gymnázium Pelhřimov nebo Gymnázium Nové Město na Moravě. Další krajská technická centra jsou připravena ke spuštění svých tiskáren a budou svá 3D centra rozbíhat okamžitě, jak bude naskladněn dodávaný speciální materiál,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Díky aktivitě učitelů v technických centrech krajem zřizovaných středních škol bude eliminován nedostatek tohoto typu ochranné pomůcky. Prototyp a modul pro tisk štítů má již odzkoušené právě žďárské gymnázium, které je sdílí s ostatními krajskými školami vybavenými 3D tiskárnami. V gymnáziu je možné vyrobit třicet až čtyřicet kusů štítů denně.
Po zapojení všech technických center krajských středních škol radní Fialová odhaduje výrobu řádově stovek až tisíců kusů denně, prioritně pro pět krajských nemocnic a záchranáře. Poté není vyloučeno, že školy začnou zásobovat i sociální zařízení, případně charitní služby a další zdravotnická pracoviště. Kromě žďárského, novoměstského a pelhřimovského gymnázia se do tisku ochranných štítů na 3D tiskárnách pouští ještě žďárská, jihlavská, pelhřimovská a třebíčská průmyslovka.