Žďársko, zdarsko, aktuality, odlesnění, skal, skály, vrchy
Rainbow page separator

Ve Žďárských vrších možná dojde k odlesnění skal

Čtvrtek, 13. Červen 2013

Žďársko / Veřejnou debatu o možnosti odlesnění některých skal ve Žďárských vrších chtějí nastartovat ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy ve Žďáře nad Sázavou. Záměrem je, aby některé skalní masivy, jež postupem let téměř zmizely v porostu, byly opět viditelné, čemuž by posloužilo odlesnění v okruhu třiceti až padesáti metrů od jejich vrcholů.

Kolika skal a kterých by se to mohlo týkat, zatím není zřejmé. „Chceme si předně ujasnit, zda má tento záměr šanci získat podporu a jestli argumentů pro to, aby se provedl, bude dost. Názor veřejnosti je v této věci dost podstatný,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč. Ochranáři na svém webu připravili anketu, kde se mohou zájemci k dané problematice vyjádřit.

Nejde ale jenom o zatraktivnění skal coby výrazných dominant Žďárských vrchů. Ochranáři si od záměru rovněž slibují, že by se v upravených místech mohl opět usídlit vzácný a chráněný sokol stěhovavý. Ten kdysi hnízdil kupříkladu u dnes bujnou vegetací zarostlé Malinské skály nedaleko Blatin nebo u Bílé skály u Křižánek, kterou zarůstají smrčiny. „Chtěli bychom spojit aspekt krajinářský i podpořit ty druhy, pro které by to mohlo být zajímavé,“ dodal Hlaváč.