Rainbow page separator

Ve Žďárských vrších vypukla sezona rozkvetlých bledulí jarních

Neděle, 24. Březen 2019

Žďársko / Bílé koberce tisíců bledulí jarních v plném květu mohou nyní lidé obdivovat v lese mezi Novým a Starým Ranskem v
Národní přírodní rezervaci Ransko na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Ransko je jednou ze čtyř národních přírodních rezervací Žďárských vrchů. Bledule rostou na vlhkých pozemcích ve střední části rezervace pod jasany a olšemi. Křehké jarní kvítky se objevují už na hrázi rybníka Pobočný a pokračují hlouběji do lesa. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní rezervaci, je zakázáno chráněné květy nejenom trhat, ale také chodit mimo vyznačené cesty, aby nedošlo k poničení porostu.
Rozkvetlé bledule jsou aktuálně k vidění rovněž ve Světnovském údolí. Přírodní památka se nachází zhruba kilometr severovýchodně od obce Světnov na Žďársku. Doba kvetoucích bledulí se ve žďárském okrese naopak chýlí ke konci v přírodní rezervaci Údolí Chlébského potoka u Chlébského, místní části obce Skorotice na Bystřicku. Tam statisíce bílých květů každoročně rozkvétá jako první a se začátkem jara přitahují davy návštěvníků z celé republiky.