Žďársko, zdarsko, aktuality, jeřabina, Jimramov, Biitýška
Rainbow page separator

Ve Zlaté jeřabině bodovalo i Žďársko – Jimramov a Bítýška

Středa, 27. Duben 2011

Žďársko/ Kraj Vysočina již vyhlásil výsledky soutěže Zlatá jeřabina 2010 – klání o nejlepší kulturní počin uplynulého roku. Hlasování se tentokrát zúčastnilo více než šest tisícovek respondentů. A jak to dopadlo? „Veřejnost nejvíce ocenila pořadatele koncertu k třicátému výročí dětského sboru Kvítek z Libice nad Doubravou v kategorii Kulturní aktivita,“ informovala mluvčí krajského úřadu kraje Vysočina Jitka Svatošová.Druhé místo v této kategorii obsadila divadelní inscenace Brouk v hlavě z Rynárce. Třetí pozice pak patřila zástupci žďárského okresu – hlasující podpořili multižánrový festival Otevřeno Jimramov. V kategorii Péče o kulturní dědictví žďárský region bodoval ještě víc. Rovnou první místo totiž patří Osové Bítýšce na Velkobítešsku, konkrétně opravě tamní farní stodoly.
Žďársko přední příčky tradiční krajské soutěže obsadilo navzdory nemalé konkurenci. Počty hlasů se navíc často lišily jenom nepatrně.  „Především v kategorii Kulturní aktivita bylo pořadí na prvních pěti místech velice těsné. Je chvályhodné, že jde ve většině případů o aktivity na menších městech, určené široké veřejnosti, často s dlouholetou tradicí,” uvedl krajský radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Tomáš Škaryd s tím, že už třicítka nominací, ze kterých veřejnost vybírala, byla v obou kategoriích velice silná a pestrá.
Zástupci vítězných počinů v každé kategorii si nyní rozdělí celkem šedesát tisíc korun. Šeky na konkrétní částky jim budou předány vedením kraje Vysočina, a to na slavnostním večeru Zlaté jeřabiny. Ten se má konat ve čtvrtek 19. května 2011 v Horáckém divadle v Jihlavě.