Rainbow page separator

Velká válka očima přímého účastníka bude k vidění v muzeu

Středa, 17. ledna 2018

Žďár nad Sázavou / Na netradiční výstavu století starých válečných fotografií se mohou těšit návštěvníci žďárského muzea. Od 23. ledna tam bude k vidění expozice nazvaná Velká válka očima Antonína Kurky.
Antonín Kurka byl šikovatelem v rakouské armádě, kterého odvedli v roce 1915 a většinu války strávil na italské frontě. Sloužil v 81. pluku, kam rukovala značná část mužů ze Žďárska, a při plnění svých povinností rovněž fotografoval. „Na snímcích jsou reálie ze života vojáků v letech 1915 až 1918 – jak jedí, popíjejí, stavějí si odvšivárnu nebo pohřbívají kamaráda. Nechybí záběry detailů v krajině, které už dnes neexistují, jako jsou dřevěné kostely, domky chalupníků či baráky, jež si vojsko v Alpách budovalo ve skalních stěnách. Unikátní jsou záběry na vojenskou techniku, která v horách musela být dopravovaná pomocí soumarů,“ přiblížil Miloslav Lopaur ze žďárského muzea.
Výstavu připravil vnuk fotografa Radek Kurka z Třebíče, jenž strávil zpracováním zhruba pěti stovek deskových negativů svého dědečka několik tisíc hodin. To zahrnovalo zhotovení fotografií, vyčištění snímků a identifikaci osob, objektů i výzbroje. „Vedle dvou set fotografií uvidí návštěvníci také předměty z pozůstalosti Antonína Kurky – věci osobní potřeby, výstroj nebo fotoaparát s příslušenstvím, kterým autor snímky nafotil. K vidění budou i zbraně a části výstroje ze sbírek Městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem, Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě a Muzea Kraje Vysočina v Jihlavě,“ dodal Lopaur.