vírský mlejnek
Rainbow page separator

Vírský mlejnek doplnily živé ryby

Neděle, 22. Červen 2014

Nové Město na Moravě / Živé ryby, konkrétně druhy karas obecný a zlatý, jsou středem zájmu především malých dětí u Vírského mlejnku na nádvoří novoměstského Horáckého muzea. Nově obývají tamní nádrž.
Mlýnek, který se zájmu návštěvníků těší už dvacátým rokem, se v letošní sezoně dočkal rozšířené šindelové střechy, která už zakrývá i dřevěné mlýnské kolo, jež deštěm a sněhem trpělo. Na nové zastřešení bylo spotřebováno šest metrů čtverečních šindelů, zároveň byly vyměněny i vantroky – dřevěné koryto, jímž je přiváděn vodní proud na mlýnské kolo, které následně svým pohybem rozpohybuje dřevěné postavičky. Pro Horácké muzeum vantroky vyrobili truhláři z Olešné.
Vírský mlejnek coby unikátní soubor vyřezávaných postav, které se pohybují pomocí důmyslného systému táhel poháněných vodním kolem se spouští denně každou půlhodinu od května do září.
V minulém století ho postavil na potoce ve Víru na Bystřicku tamní obyvatel Vincenc Navrátil. Původní mlýnek čítal nejdříve několik dřevěných figurek, které rozpohybovala síla vodního proudu. Jejich počet byl autorem, seřizovačem tkalcovských stavů, v průběhu let rozšiřován, přibyla silnější pohonná jednotka i další dřevěné postavičky – nakonec jich bylo asi sedm desítek. Po smrti zhotovitele jeho dědicové technickou památku věnovali novoměstskému Horáckému muzeu.