Rainbow page separator

Vírský mlejnek začne klapat první květnovou středu

Středa, 22. dubna 2015

Otevírání mlejnku Nové Město na Moravě

Nové Měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to na Moravě / Již tradičně 6. května v 16 hodin poprvé v le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tošní sezoně na dvoře Horáckého muzea začne klapat takzvaný Vírský mlejnek. Při té příleži[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tosti divákům na nádvoří zatančí a zazpívá folklorní soubor Kamínek.
Unikátní soubor vyřezávaných postav, které se pohybují pomocí důmyslného systému táhel poháněných vodním kolem, bude spouštěn denně každou půlhodinu až do září.
Vírský mlejnek v minulém s[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toletí postavil na po[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toce ve Víru na Bystřicku tamní obyvatel Vincenc Navrátil. Původní mlýnek čítal nejdříve jenom několik dřevěných figurek, které rozpohybovala síla vodního proudu. Jejich počet byl au[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torem, seřizovačem tkalcovských stavů, v průběhu let rozšiřován, přibyla silnější pohonná jednotka i další dřevěné postavičky – nakonec jich bylo asi sedm desítek. Po smrti zho[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovitele dědicové technickou památku věnovali novoměstskému Horáckému muzeu.
V loňském roce nádrž u mlýnku doplnily živé ryby, kromě [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toho byla rozšířena šindelová střecha, takže před nepřízní počasí chrání i dřevěné mlýnské kolo, a výměny se dočkaly také vantroky.