Rainbow page separator

Vírský mlejnek začne klapat první květnovou středu

Středa, 22. Duben 2015

Otevírání mlejnku Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě / Již tradičně 6. května v 16 hodin poprvé v letošní sezoně na dvoře Horáckého muzea začne klapat takzvaný Vírský mlejnek. Při té příležitosti divákům na nádvoří zatančí a zazpívá folklorní soubor Kamínek.
Unikátní soubor vyřezávaných postav, které se pohybují pomocí důmyslného systému táhel poháněných vodním kolem, bude spouštěn denně každou půlhodinu až do září.
Vírský mlejnek v minulém století postavil na potoce ve Víru na Bystřicku tamní obyvatel Vincenc Navrátil. Původní mlýnek čítal nejdříve jenom několik dřevěných figurek, které rozpohybovala síla vodního proudu. Jejich počet byl autorem, seřizovačem tkalcovských stavů, v průběhu let rozšiřován, přibyla silnější pohonná jednotka i další dřevěné postavičky – nakonec jich bylo asi sedm desítek. Po smrti zhotovitele dědicové technickou památku věnovali novoměstskému Horáckému muzeu.
V loňském roce nádrž u mlýnku doplnily živé ryby, kromě toho byla rozšířena šindelová střecha, takže před nepřízní počasí chrání i dřevěné mlýnské kolo, a výměny se dočkaly také vantroky.