Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, nemocnice, vitráže
Rainbow page separator

Vitráže opět ozdobí nemocnici

Úterý, 25. Prosinec 2012

nemocnice-nmnm-vitraze_historieNové Město na Moravě / Po desítkách let se pacienti a návštěvníci nemocnice budou moci opět těšit z pohledu na tři unikátní vitráže, jež kdysi zdobily nemocniční kapli.
Kde se vlastně vitráže v nemocnici objevily? V roce 1940 se v areálu nemocnice začal stavět dům pro řádové sestry sv. Kříže, které se měly starat o pacienty. Součástí budovy, která dnes slouží jako léčebna dlouhodobě nemocných, byla také nemocniční kaple. O její výzdobu byl požádán akademický malíř Eduard Milén, přítel autora nemocničních pavilónů architekta Bedřicha Rozehnala. Podle jeho návrhů byly vytvořeny tři vitráže s náboženskými motivy o rozměrech 115 krát 163 centimetrů. Ty byly zarámovány do okenních rámů a vsazeny do oken kaple. Později byla kaple zrušena a okna s vitrážemi putovaly různě po skladech, depozitářích a v posledních letech i půdách po Novém Městě.
Na začátku roku začalo vedení nemocnice po vitrážích pátrat a po pár týdnech také byly objeveny. Zchátralé okenní rámy byly vyměněny a vitráže umístěny do společenských prostor LDN.

Info:

Eduard Milén, vlastním jménem Eduard Müller
18. 3. 1891 – 19. 5. 1976
Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, profesor výtvarné výchovy, organizátor brněnského kulturního života.
Vystudoval Uměleckoprůmyslovou škole v Praze a Akademii výtvarných umění .
Od roku 1917 žil v Brně, které soustavně zachycoval v kresbách, grafických listech a litografiích
Mezi světovými válkami působil jako výtvarný redaktor Lidových novin. V brněnské redakci navázal blízké vztahy s Mahenem, Těsnohlídkem, Janáčkem a dalšími významnými kulturními osobnostmi, přes které se dostal k divadlu. Nejznámější Milénovo scénografické dílo byla výprava a kostýmy pro původní premiéru Janáčkových Příhod lišky Bystroušky.
Přednášel na Škole umění ve Zlíně, byl profesorem výtvarné výchovy na pedagogické a filozofické fakultě Masarykovy univerzity.
Je také autorem návrhu žezla Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

(nnmnm)