Rainbow page separator

Vlastníci opět mohou žádat o dotaci na památky i cenné stavby

Pátek, 4. října 2019

Žďár nad Sázavou / Celkem 1,6 milionu korun vyčlenila žďárská radnice na příspěvky na obnovu kulturních památek a architektonicky cenných staveb na území města. Zájemci o podporu se mohou hlásit od 7. října do 5. prosince. Na obnovu kulturních památek je možné získat maximálně 500 tisíc a minimálně padesát tisíc korun a u architektonicky cenných staveb jde o sto tisíc korun nejvíce a pět tisíc minimálně.
Co se týče architektonicky cenných staveb, jde o bytové domy se sgrafity a typickými prvky z poloviny minulého století ve Žďáře nad Sázavou 3 – Stalingradě. Žďárská radnice chce majitele podpořit k zachování těchto kulturních a stavebních hodnost, přičemž projekt podpořený dotací města je nutné zrealizovat v průběhu příštího roku.
Většina domů se sgrafity, které byly postaveny v 50. letech minulého století pro první zaměstnance podniku ŽĎAS, již byla v průběhu minulých let zateplena či jen dostala novou fasádu. Někde majitelé objektů sgrafita zachovali, ačkoliv to bylo finančně náročnější, jinde zdobné prvky zmizely pod polystyrénem a novou omítkou. Město na obnovu sgrafit nejdříve nepravidelně přispívalo z rozpočtové rezervy, přičemž před třemi lety přistoupilo ke každoroční podpoře.