Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, vrby, Pilská nádrž
Rainbow page separator

Vrby u Pilské nádrže přijdou o koruny

Čtvrtek, 22. Listopad 2012

Žďár nad Sázavou / Vzrostlým vrbám, které lemují břeh Pilské nádrže, budou v následujících týdnech sesazeny koruny. Dojde k tomu z důvodu jejich zhoršeného zdravotního stavu, což by sebou mohlo přinést akutní ohrožení chodců a cyklistů, kteří využívají přiléhající cyklostezku vedoucí ze Žďáru nad Sázavou do nedaleké Polničky.

Vrby jsou rychle rostoucími dřevinami, které mají křehké dřevo, jež je snadno láme, a jsou rovněž náchylné k napadení různými dřevokaznými houbami. Navíc jsou v porovnání s jinými druhy stromů krátkověké, obvykle se dožívají maximálně sta let. Jejich význam je však pro řadu organismů i živočichů, kteří s nimi žijí v symbióze, stěžejní. Navíc v okolní krajině takových dřevin už příliš není, proto se je ochranáři společně s vlastníkem pozemků, kterým je Povodí Vltavy, snaží ještě nějakou dobu zachovat, a nikoliv je kvůli jejich horšímu zdravotnímu stavu neprodleně pokácet.

Koruny budou sesazeny asi u třech desítek vrb, jejich výška se tím sníží na šest až osm metrů, někdy budou ještě o něco nižší než avizovaných šest metrů. V budoucnu je předpokládáno, že dřeviny v lokalitě Pilské nádrže budou postupně obměňovány a skladebně doplňovány.