Rainbow page separator

Vyhlídková místa Javorův kopec a Horní les

Pátek, 5. října 2012

Vysočina / Mezi nejkrásnější vyhlídková místa v celém žďárském okrese lze bezpochyby zařadit Horní les, nejvyšší rozhlednu na Vysočině. Věž, která je vysoká 59 metrů a vyhlídkový ochoz má umístěn 38 metrů nad zemí, se nachází na Bystřicku. Dostat se k ní lze rozhledna-horni-lesnapříklad ze vsi Nyklovice, a [„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to po modré turistické značce, nebo z Rovečného po červené. Lidé, kteří se však chtějí na cestě k rozhledně pokochat výhledem ještě z dalšího, byť méně známého místa, mohou k Hornímu lesu vyrazit z Chlumu. Z té[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to malé vesnice se stačí vydat vzhůru do kopců Svratecké hornatiny, a [„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to za sledování modrého turistického značení..

Značka vede kolem přírodní památky, jež nese stejný název jako samotné vyhlídkové mís[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to – Javorův kopec. To[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to území, jež je chráněno od roku 1996, je unikátní výskytem vzácných druhů rostlin – kromě jiného tu roste ohrožený prstnatec májový. Vyhlídka Javorův kopec se nachází v nadmořské výšce 683 metrů a z Chlumu je [„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to k ní zhruba 1,5 až 2 kilometry.

Po pokochání se panoramaty lze pokračovat po modré značce až k samotné rozhledně Horní les.

vyhlidka-z-rozhledny-horni-les

Trasa vede vesměs po pohodlných lesních cestách necelé dva kilometry, je však třeba počítat s neustálým s[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}toupáním. Však také samotná telekomunikační věž s[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tojí v nadmořské výšce 765 metrů.

Z ochozu umístěném v úctyhodné výšce 803 metrů nad mořem je daleký kruhový rozhled. Vidět lze nejenom Žďárské vrchy a Svrateckou hornatinu – za dobrého počasí je možné spatřit například také Jeseníky, Krkonoše nebo Králický Sněžník. To je dostatečná odměna za zdolání více než dvou s[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tovek schodů. Odpočinout si lze na jednom ze dvou zastřešených dřevěných posezení pod rozhlednou, kde nechybí ani vrcholová kniha. (zp)