Rainbow page separator

Vyhlídková místa Javorův kopec a Horní les

Pátek, 5. Říjen 2012

Vysočina / Mezi nejkrásnější vyhlídková místa v celém žďárském okrese lze bezpochyby zařadit Horní les, nejvyšší rozhlednu na Vysočině. Věž, která je vysoká 59 metrů a vyhlídkový ochoz má umístěn 38 metrů nad zemí, se nachází na Bystřicku. Dostat se k ní lze rozhledna-horni-lesnapříklad ze vsi Nyklovice, a to po modré turistické značce, nebo z Rovečného po červené. Lidé, kteří se však chtějí na cestě k rozhledně pokochat výhledem ještě z dalšího, byť méně známého místa, mohou k Hornímu lesu vyrazit z Chlumu. Z této malé vesnice se stačí vydat vzhůru do kopců Svratecké hornatiny, a to za sledování modrého turistického značení..

Značka vede kolem přírodní památky, jež nese stejný název jako samotné vyhlídkové místo – Javorův kopec. Toto území, jež je chráněno od roku 1996, je unikátní výskytem vzácných druhů rostlin – kromě jiného tu roste ohrožený prstnatec májový. Vyhlídka Javorův kopec se nachází v nadmořské výšce 683 metrů a z Chlumu je to k ní zhruba 1,5 až 2 kilometry.

Po pokochání se panoramaty lze pokračovat po modré značce až k samotné rozhledně Horní les.

vyhlidka-z-rozhledny-horni-les

Trasa vede vesměs po pohodlných lesních cestách necelé dva kilometry, je však třeba počítat s neustálým stoupáním. Však také samotná telekomunikační věž stojí v nadmořské výšce 765 metrů.

Z ochozu umístěném v úctyhodné výšce 803 metrů nad mořem je daleký kruhový rozhled. Vidět lze nejenom Žďárské vrchy a Svrateckou hornatinu – za dobrého počasí je možné spatřit například také Jeseníky, Krkonoše nebo Králický Sněžník. To je dostatečná odměna za zdolání více než dvou stovek schodů. Odpočinout si lze na jednom ze dvou zastřešených dřevěných posezení pod rozhlednou, kde nechybí ani vrcholová kniha. (zp)