Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, kaštany, stromy
Rainbow page separator

Vykácené kaštany nahradí nové stromy

Středa, 12. Prosinec 2012

Nové Město na Moravě / Pět jírovců na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě muselo být skáceno. Nepomohla jim už odborná dendrologická péče, protože porost na náměstí napadla jádrová hniloba. Nejdříve tak šly k zemi nemocné a staticky narušené kmeny, které už nebylo možné zdravotně ořezat.

Na jejich místě bude postupně umístěna nová veřejná zeleň. Pětice vykácených kaštanů bude nahrazena další výsadbou a po jednom až třech letech budou z Vratislavova náměstí odstraněny další staticky narušené staré stromy, jež by mohly hrozit nebezpečím pádu.

V současné době jsou všechny dřeviny na náměstí ošetřeny redukčním řezem a v jejich korunách jsou upevněny bezpečnostní vazby. Kromě toho budou i nadále pečlivě sledovány, přičemž se pravidelně posoudí jejich případné defekty tak, aby se předešlo jakémukoliv nebezpečí jejich pádu na veřejné prostranství. Vady, které si nyní vybírají svoji daň v podobě špatného zdravotního stavu stromů, jsou nezřídka následkem neodborného ošetření dřevin v minulých desetiletích.