Rainbow page separator

Výlet za unikátními mraveništi u Bobrůvky

Pátek, 11. Květen 2012

Desítky mravenišť nejrůznějších velikostí se ukrývají v okolí vesnic Bobrůvka a Radešín na Novoměstsku. mraveniste-u-bobruvkyLokalita, která patří z hlediska hojnosti výskytu chráněného mravence pospolitého k nejunikátnějším v celé České republice, je snadno přístupná široké veřejnosti. Vede k ní totiž výletní stezka, jejíž vybudování je zásluhou žáků Základní školy Bobrová, kteří žijí v Bobrůvce a Radešíně.

Oblast, ve které se na ploše o rozloze zhruba 25 hektarů nachází kolem sto osmdesáti mravenišť, lze nalézt na severozápad od Bobrůvky. Trasa má speciální místní značení (zelený obrázek v bílém čtvercovém poli), jež začíná již v samotné vesnici. Po ní se zájemci vydají po asfaltové silničce z obce směrem do kopců.

okoli-bobruvkyUž jenom samotná procházka okolím Bobrůvky stojí za to – „asfaltka“ vede krásnou krajinou a díky svému povrchu se po ní mohou vydat nejenom pěší turisté a cyklisté, ale třeba i maminky s kočárky. Po přibližně jeden a půl kilometru chůze se poutníci dostanou k lesu, kde se povrch komunikace mění ve zpevněnou cestu, ale i ta je snadno schůdná.

A právě na hranicích lesního porostu mohou pozorovatelé spatřit první kupy jehličí, jež jsou domovem chráněného mravence pospolitého. Další desítky mravenišť, obydlených i už opuštěných, se pak ukrývají v samotném lese.

zivot-mravencu-priblizi-infopanely-1

Průzkumem, který byl v cenné lokalitě proveden, bylo napočítáno již zmiňovaných 180 mravenišť, přičemž ta nižší než 40 centimetrů nebyla do tohoto souhrnu ani započítávána. Nejvyšší nalezené mravenčí obydlí měří 1,6 metru a nejširší má zase 4,4 metru. V celé lokalitě žije odhadem na 60 milionů mravenců. Další informace o životě těchto zajímavých živočichů zájemci naleznou na informačním panelu, jenž na okraji lesa na trase stojí.

Lidé, kteří by si chtěli výlet protáhnout, mohou po značené trase putovat zpět do Bobrůvky ještě přes Radešín a Bobrovou. Méně zdatní turisté se mohou do vesnice vrátit stejnou cestou.