Rainbow page separator

Výstava v Novém Městě připomene poslední válečné dny

Středa, 25. Březen 2015

Výstava k 70. výročí ukončení II. světové války

Nové Město na Moravě / Výstavu věnovanou 70. výročí ukončení druhé světové války připravilo novoměstské Horácké muzeum. Zájemci si ji budou moci prohlédnout ve dnech 27. března až 17. května. Vernisáž výstavy je připravena na čtvrtek 26. března v 16 hodin, její součástí bude beseda s autorem výpravné publikace Osvobození Žďárska Ondřejem Červeným.
„Výstava připomene dramatické události konce 2. světové války v Novém Městě na Moravě a okolí. Ve městě navzdory německé posádce vypuklo podobně jako na mnoha dalších místech povstání, naštěstí se však podařilo vyjednat bezpečný odchod okupantů a vyhnout se hrozícímu střetu. Moc nad městem převzali odbojáři, revoluci však ukončil příjezd německé armády ustupující od Olomouce, která přes město nutně potřebovala pokračovat dále do Čech. Nové Město na Moravě bylo osvobozeno nad ránem 10. května 1945 sovětskými jednotkami postupujícím od Bystřice nad Pernštejnem,“ popsal Ondřej Červený.
Výstava potrvá do 17. května, v jejím průběhu se mohou návštěvníci těšit na doprovodný program – představení Divadla Líšeň Hygiena krve, které Horácká galerie pořádá ve spolupráci s Gymnáziem Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě.