Rainbow page separator

Výstava v Novém Městě připomene poslední válečné dny

Středa, 25. března 2015

Výstava k 70. výročí ukončení II. světové války

Nové Měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to na Moravě / Výstavu věnovanou 70. výročí ukončení druhé svě[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tové války připravilo novoměstské Horácké muzeum. Zájemci si ji budou moci prohlédnout ve dnech 27. března až 17. května. Vernisáž výstavy je připravena na čtvrtek 26. března v 16 hodin, její součástí bude beseda s au[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torem výpravné publikace Osvobození Žďárska Ondřejem Červeným.
„Výstava připomene dramatické události konce 2. svě[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tové války v Novém Městě na Moravě a okolí. Ve městě navzdory německé posádce vypuklo podobně jako na mnoha dalších místech povstání, naštěstí se však podařilo vyjednat bezpečný odchod okupantů a vyhnout se hrozícímu střetu. Moc nad městem převzali odbojáři, revoluci však ukončil příjezd německé armády ustupující od Olomouce, která přes měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to nutně potřebovala pokračovat dále do Čech. Nové Měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to na Moravě bylo osvobozeno nad ránem 10. května 1945 sovětskými jednotkami postupujícím od Bystřice nad Pernštejnem,“ popsal Ondřej Červený.
Výstava potrvá do 17. května, v jejím průběhu se mohou návštěvníci těšit na doprovodný program – představení Divadla Líšeň Hygiena krve, které Horácká galerie pořádá ve spolupráci s Gymnáziem Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě.