Bohdalov, bohdalov, aktuality, výstava, Vysočiny
Rainbow page separator

Výstava Vysočiny 2011 přilákala tisíce návštěvníků

Středa, 12. října 2011

vystava-vysociny_2011_mb_img_93911Bohdalov /První říjnový víkend přivítal městys Bohdalov velké množství návštěvníků, kteří již po patnácté měli příležitost v místním kulturním domě a jeho okolí navštívit výstavu drobného zvířectva, v posledních dvou letech rozšířenou i o hospodářská zvířata. Svým rozsahem, pestrostí a návštěvností se tato výstava již může srovnávat s výstavami národními.

Za krásného, téměř až letního počasí, se návštěvníkům představilo více jak 3 000 různých zvířat – ať již králíků,různých druhů drůbeže, holubů, ovcí a koz, ale třeba také okrasného ptactva, terarijních zvířat, činčil, morčat, nutrií, vietnamských prasátek, koní, skotu nebo emu hnědého. Většina z nich byla vystavena v řadě plemen a barevných rázů. Více jak 4 500 návštěvníků tak mohlo poznat a obdivovat se genetické variabilitě jednotlivých druhů zvířat a výsledkům práce řady generací chovatelů.

vystava-vysociny-2011_087Při pátečním posuzování v rámci praxe pomáhali skoro čtyřem desítkám posuzovatelů Českého svazu chovatelů také studentky a studenti Střední školy obchodu a služeb v Jihlavě a svoji prezentaci zde také měla po celou dobu výstavy Mendelova univerzita v Brně. Kromě řady čestných cen a pohárů Šampiónů, byly nově v letošním roce uděleny také tituly Mistr Vysočiny pro chovatele nejlépe oceněných kolekcí. Hodnocení expozice ovcí a koz proběhlo v pátek večer ředitelem ČMSCH, a.s. Zdeňkem Růžičkou a předsedou Svazu chovatelů ovcí a koz Vítem Marešem. Slavnostní předávání udělených pohárů pak proběhlo v neděli odpoledne za účasti europoslance ČR Ivo Strejčka, který již třetím rokem přebírá nad výstavou záštitu. Chovatelé ale také měli možnost si převzít svoje ocenění od Jiřího Krále, předsedy ústředního výboru ČSCH nebo radního kraje Vysočiny pro oblast zemědělství Josefa Matějky, místostarosty Žďáru nad Sázavou Jaromíra Brychty a starosty městyse Bohdalov Arnošta Judy. V jejich projevech zazněla pochvala a poděkování předsedovi základní organizace Jaroslavovi Drejčkovi a celému jeho týmu spolupracovníků, nejenom za organizaci takovýchto výstav, ale také za dlouholetou velmi úspěšnou práci s mládeží. Jak řekl předseda ÚV ČSCH, v řadě organizací jsou nejmladší členové čerství důchodci, v bohdalovské organizaci však díky tradici chovatelského kroužku již od roku 1964, jsou zde členové všech věkových generací, tak jak by to mělo být všude.

vystava-vysociny_2011_30_09_063Z této tradice práce s mládeží, vychází i projekt „Hrátky se zvířátky“ podporovaný krajem Vysočina, v rámci kterého mělo možnost výstavu navštívil zdarma v pátek 300 dětí z pěti základních škol z kraje Vysočina. Ty si mohly prohlédnout nejenom celou výstavu a vidět oceňování drobných zvířat, které v té době právě probíhalo, ale také na šesti stanovištích se o zvířátkách dozvědět řadu zajímavostí, spatřit ukázky práce se zvířaty nebo si zvířata samy pohladit a pochovat. A ty, kteří dávaly pozor a správně zodpověděly některou otázku z vědomostního testu, na níž se během dne dozvěděly odpověď, mohly si domů odnést i nějakou cenu. Stejně jako i v průběhu celé výstavy si děti mohly odnést domů omalovánky se zvířátky.

Bohatý doprovodný program byl také připraven po celou dobu výstavu. Návštěvníci se zaujetím sledovali králíčky překonávající překážky nebo v rámci zooterapie si hladili nebo pochovali zvířátka nebo se děti projely na koních či v kočáře. Řadu nového se přítomní dozvěděli v probíhajících přednáškách na různá témata s praktickými ukázkami. Po oba dny bylo k vidění střihání ovcí nebo ukázka práce dvou fenek border kolií při pasení ovcí. V neděli pak předvedli přihlížejícím ukázky poslušnosti služební psi.

Můžeme říci, že velmi úspěšnou novinkou výstavy byly Farmářské trhy. I když rozhodnutí o jejich organizaci při výstavě padlo jenom měsíc a půl před samotnou akcí, měli návštěvníci možnost si nakoupit v téměř třiceti stáncích, které nabízely české produkty přímo od výrobců, ať již ovoce, zeleninu, sýry, maso, uzeniny, koření, produkty z rakytníků nebo proutěné výrobky či bižuterii. Myslíme, si že prodej farmářských produktů vhodně na celou výstavu navazuje a tak budeme rádi, když i ony se stanou tradiční součástí Výstavy Vysočiny.