Bohdalov, aktuality, Výstava Vysočiny
Rainbow page separator

Výstava Vysočiny Bohdalov 2013

Pondělí, 11. Listopad 2013

Bohdalov/O prvním říjnovém víkendu patřil Bohdalov již tradičně chovatelům a všem, kdo mají rádi zvířata. Konala se tu Výstava Vysočiny, která se rozsahem, pestrostí a návštěvností může směle srovnávat s výstavami národními.

Za slunečného, ale poněkud mrazivého počasí, se návštěvníkům představilo více než 3 000 různých zvířat – na letošní výstavu bylo přihlášeno 1233 králíků, 807 holubů a 946 slepic, kachen, hus, krůt, perliček, a pižmovek, k vidění byly také ovce, kozy, okrasné ptactvo, nutrie a další.

Výstava byla rekordní nejen počtem vystavených zvířat, ale také počtem těch, kdo se na ni přijeli podívat. Letos bylo návštěvníků více než pět tisíc.
Při pátečním posuzování v rámci praxe pomáhali čtyřem desítkám posuzovatelů Českého svazu chovatelů také žáci Základní školy v Bohdalově, studentky a studenti Mendelovy univerzita v Brně i chovatelé z okolních organizací i rodinní příslušníci chovatelů.

Hodnocení expozice ovcí a koz proběhlo v pátek večer ředitelem ČMSCH, a.s. Zdeňkem Růžičkou a předsedou Svazu chovatelů ovcí a koz Vítem Marešem. Celkem se přípravy akce v pátek zúčastnilo 170 lidí.
V Bohdalově má tradici i práce s mládeží a jako každý rok se uskutečnily Hrádky se zvířátky. V pátek zdarma výstavu navštívilo více jak 600 dětí ze sedmi základních a mateřských škol z kraje Vysočina. Ty si mohly prohlédnout nejenom celou výstavu a vidět oceňování drobných zvířat, které v té době právě probíhalo, ale také na šesti stanovištích se o zvířátkách dozvědět řadu zajímavostí, spatřit ukázky práce se zvířaty nebo si zvířata samy pohladit a pochovat. Novinkou byla ukázka Agility z psí školy Karlík ve Žďáře nad Sázavou. Stejně jako i v průběhu celé výstavy si děti mohly odnést domů omalovánky se zvířátky.
Bohatý doprovodný program byl také připraven po celou dobu výstavy. Návštěvníci se zaujetím sledovali králíčky překonávající překážky pod vedením Lady Šípové nebo si v rámci zooterapie manželů Křesťanových hladili zvířátka, pro děti byly zpestřením jízdy na koních či v kočáře. Řadu nového se přítomní dozvěděli v probíhajících přednáškách Martina Smetany a Jindřicha Šípa. K vidění byly ukázky pasení ovcí manželů Chlumských. V sobotu zpestřila program ukázka výcviku záchranářských psů Dvořákových, v neděli předvedl výcvik psů Svazarm Záborná.

Po dobu výstavy probíhaly také Farmářské a řemeslné trhy. Návštěvníci tak měli možnost si nakoupit české produkty přímo od výrobců, ať již ovoce, zeleninu, sýry, maso, uzeniny, koření, produkty z rakytníků nebo proutěné výrobky či bižuterii. Myslíme, si že prodej farmářských produktů vhodně na celou výstavu navazuje a staly se tradiční součástí Výstavy Vysočiny.

Slavnostní předávání udělených pohárů pak proběhlo v neděli odpoledne za účasti europoslance ČR Ivo Strejčka, který měl nad výstavou záštitu. Chovatelé ale také měli možnost si převzít svoje ocenění od radního kraje Vysočiny pro oblast zemědělství Zdeňka Chláda, místostarosty Žďáru nad Sázavou Jaromíra Brychty a starosty městyse Bohdalov Arnošta Judy. Kromě řady čestných cen a pohárů šampiónů byly uděleny také tituly Mistr Vysočiny pro chovatele nejlépe oceněných kolekcí.

Srdečné poděkování patří všem, kdo se jakkoli na zdárném průběhu akce podíleli.
Věřím, že Výstava Vysočiny Bohdalov 2013 splnila svůj účel a můžeme se těšit na příští ročník, který se bude konat 4. – 5. 10. 2014.

Pavel Promberger