Rainbow page separator

Z Drátníku nejenom do Blatin na kávu

Pondělí, 18. Únor 2013

Blatiny / Výchozím bodem vycházky je malá horská víska Blatiny o pěti desítkách stálých obyvatel, která je místní částí Sněžného na Novoměstsku.Vesnička s rozptýlenými domky láká turisty krásnou přírodou a také nedalekými skalními útvary – Dráteničkami. Túra kolem je zajímavá v každém ročním období.

blatiny-2-kavarna

Blatiny jsou relativně mladou obcí, založeny byly až v poslední fázi kolonizace Novoměstska na počátku 18. století. V této oblasti pracovalo mnoho železářských hutí a na řadě míst byly v té době úplně vykáceny lesní porosty. V roce 1707 se rozhodla novoměstská vrchnost neosázet znovu les a dovolila lesním dělníkům a dalším svým zaměstnancům, aby si v místě dnešních Blatin postavili obydlí a obdělávali okolní půdu. V roce 1735 v místě již stálo šestnáct domků a osada dostala německý název Neustift (Novosady). Mezi mnoha jinými povinnostmi, kterými byli tamní obyvatelé vázáni ke své novoměstské vrchnosti, byl i sběr hub a lískových oříšků pro zpestření panské tabule. V roce 1768 obdržel Neustift vlastní pečeť. Ve znaku má vesnička zahrádku a tři květy, později se v něm objevila lípa. Název Neustift byl brzy počeštěn na Novosady, ovšem lidově se místu vždycky říkalo Blatiny, protože obec byla založena na bahnitém terénu. Oficiálně se tento název začal používat v roce 1924. Od roku 1962 je osada přičleněna k nedalekému Sněžnému.

Blatiny svou podhorskou krásou lákaly také četné umělce, například malíře Josef Jambora (1887 – 1964), rodáka z Pohledce u Nového Města na Moravě. Samozřejmě nejenom jeho. Do Blatin se dostaneme odbočkou vlevo z hlavní silnice vedoucí ze Sněžného ve směru ke Svratce. Ve vesničce je možné zaparkovat nejlépe u místní kavárny, když z příjezdové cesty odbočíme vlevo.

blatiny-1-kavarna

Kavárna v Blatinách je svým způsobem raritou, stejně jako naproti ní stojící pražírna kávy U Hofrů – poslední pražírna na Vysočině. Provoz vznikl v nenápadném rodinném domku v roce 1990 a tamní výtečná káva vzniká z pěti druhů kávových zrn. Zelená zrna pocházejí z Jižní Ameriky a Indie. V bubnu se směs praží asi 20 minut při teplotě 200°C. Pražení nesmí být prudké, jinak by se zrna usušila. Doba procesu závisí na vlhkosti zelené kávy, poté se horká zrnka chladí. Před mletím zůstávají ještě dva až tři dny ve zracích silech.

Menší balení kávy značky Hofr se připravují strojově, kilová a půlkilová balení se dělají ručně a jsou určena spíše do restaurací, případně pro ty, kteří odebírají kávu ve větším množství.

Produkce kávy z Blatin však během let postupně klesala a dnes se z ní stala spíše místní zajímavost. Bohužel, přímo do provozu se běžný turista nedostane.

Ovšem v kavárně naproti pražírně je možné ochutnat originální receptury tohoto nápoje, kromě toho se tam dají zakoupit různé druhy balené mleté kávy Hofr v několika gramážích.

Originální čerstvě uvařená káva Hofr je v kavárně k dostání také se šlehačkou, čokoládou nebo medem, k ní si mohou hosté dát také čerstvé domácí koláče. Anebo jinou tamní pochoutku, která je zrovna v nabídce, slanou i sladkou. Od září do června je otevírací doba kavárny od úterý do pátku od 14 do 20 hodin, pondělí je zavírací den, o víkendech bývá otevřeno už od 11 hodin do 20 hodin. O prázdninách je pak otevřeno od 11 do 20 hodin každý den – s výjimkou pondělí. V Blatinách se tedy turista může rozhodnout, zda si zajde nejdříve do kavárny a posilní se, než se vydá na túru, anebo to nechá až po výšlapu.

blatiny

Červená turistická značka z Blatin směřuje do lesa nad osadu k již zmíněné Drátenické skále (jinak také řečené Drátník, Dráteničky) v nadmořské výšce 775 metrů. Dvě stě metrů dlouhou skalní hradbu rozčleněnou do několika vrcholů, přičemž nejvyšší z nich je pětatřicetimetrový, vyhledávají především horolezci. Ti tam hlavně v létě využívají řadu cvičných lezeckých cest. U Drátenické skály přejdeme na zelenou turistickou značku, která nás povede zhruba pět kilometrů kolem Milovského rybníka až na skálu Čtyři palice ve výšce 723 metrů nad mořem. Jedná se o zajímavý skalní útvar, který se skládá ze tří hlavních skal s názvy Děvín, Paličatá, Tvrz a nízkého skalnatého hřebene Opomenutá. Ve středu skupiny skal stojí hlavní blok s téměř svislou asi 30 metrů vysokou západní stěnou, jež je ukončena čtyřmi mohutnými bloky – palicemi. Ty se nazývají Sfinga, Kobyla, Paličák a Bašta. Čtyřicet metrů široký podstavec skály tvoří tři mohutné pilíře, stěna je v dolní třetině přerušena výraznou skalní římsou – Ochozem. I tyto skály jsou rovněž s oblibou vyhledávány jako cvičný horolezecký terén pro registrované horolezce. Nahoru na vyhlídku se ale i bez horolezecké výstroje dostanou také běžní turisté.

rizeni-letoveho-provozu-buchtuv-kope2

Pokračujeme v cestě po žluté značce, která u Čtyř palic začíná, a u osady Podlesí nás dovede až do blízkosti silnice, po které jsme přijeli od Sněžného. Tu pak stačí přejít, dát se vpravo a vrátit se po ní zpátky do Blatin.

Kdo ještě nemá chození dost, nemusí se hned vracet do Blatin, ale po žluté značce si ještě může „zaběhnout“ o asi tři kilometry dál na Buchtův kopec (813 metrů nad mořem), který patří do katastru obce Daňkovice.

Vrchol je zalesněný, takže na nějaké velké rozhlížení to tam ze země není. Na někdejší sopce stojí budova státního podniku Řízení letového provozu České republiky, což z Buchtova kopce současně činí nejvyšší obydlené místo Českomoravské vrchoviny. Radiolokátor na vrcholu kopce byl zprovozněn v roce 1997. Je možné se v předstihu pokusit kontaktovat obsluhu zařízení a při troše štěstí se tak turista podívá na ochoz vyhlídkové věže, odkud je při příznivém počasí krásný rozhled po okolí.

rizeni-letoveho-provozu-buchtuv-kopec

Méně známá je i skutečnost, že na tomto nejvyšším obydleném místě Českomoravské vrchoviny je možné se i ubytovat. Řízení letového provozu ČR totiž ve svém zařízení nabízí tři různě velké bytové jednotky s veškerým příslušenstvím pro celkem dvě desítky lidí. K tomu například i tělocvičnu, pergolu s ohništěm, venkovní bazén či hlídané parkoviště.

Žlutá značka na Buchtově kopci končí, ale vede odtud červená do Sněžného a pak už je to jenom kousek zpátky do Blatin k autu. Celá vycházka včetně návštěvy Buchtova kopce je dlouhá zhruba dvacet kilometrů.