Bohdalov, bohdalov, Opava, opava, aktuality, olympiáda, chovatelé, mezinárodní kolo
Rainbow page separator

Z Mezinárodního kola olympiády mladých chovatelů

Čtvrtek, 1. Září 2011

poznavani-plemen-mladych-drubezaru-opava-bohdalov mladi-chovatele-na-zakonceni-souteze-opava-bohdalovBohdalov /Opava /Ve dnech 17. – 21. 8. 2011 se v Opavě uskutečnilo již  43. mezinárodní kolo Olympiády mladých chovatelů. Soutěžilo se v 11 odbornostech – králíci, holubi, drůbež, ovce – kozy, kožešinová zvířata, drobní hlodavci, exotické ptactvo, akvaristika, teraristika, kočky a kynologie.

Úkolem jednotlivých soutěžících bylo prokázat znalosti v dané kategorii a to formou: písemné práce o plemeni, které chová a obhájení před odbornou komisí, ukázky znalosti v testu a určení co nejvíce druhů zvířat z odbornosti. Většina soutěžících měla živou poznávačku na výstavě, která se v době naší návštěvy konala. Ovšem nesoutěžily mezi sebou jenom jednotlivé odbornosti, ale i okresy, které se olympiády zúčastnily. Vítězem se stal okres, kde se soutěž pořádala a to Opava. Okres Žďár n. S. se 7 soutěžícími a ziskem tří zlatých medailí a dvou stříbrných se umístil na 2. místě. Dále mezi sebou v rámci mezinárodního kola soutěžili i Češi a Slováci a tentokrát první místo získali Češi.

V Opavě to ale nebylo jenom o soutěžení, podívali jsme se i na různá památky, ať už to byl klášter,  kde se konalo slavnostní zahájení a následně i vyhodnocení nebo zámek Hradec nad Moravicí. Dále jsme se podívali do dolu v areálu Hornického muzea v Ostravě a do Vojenského muzea v Hlučíně. Příští rok se olympiáda bude konat v Čáslavi a všichni doufáme, že se tam zase sejde stejně dobrá parta jako letos.

Nejenom my ze Žďárska, ale i řada dalších mladých chovatelů se určitě letos ještě sejdeme na Výstavě Vysočiny v Bohdalově, která se koná 1. – 2. října a bude zde vystaveno více než 3000  zvířat ať už to jsou králíci, slepice, holubi, ovce, kozy, sebritky, okrasné ptactvo, terarijní zvířata nebo nutrie. Je tedy jasné, že toho bude k vidění hodně. U příležitosti výstavy se zde proběhnou i farmářské trhy, na kterých si návštěvníci budou moci koupit řadu potravin a výrobků přímo od farmářů. A bohatý je i doprovodný program. V pátek 30. září je připraven program pro třídní kolektivy. Po celou dobu výstavy bude pro zájemce připraven také králičí hop, tanec se psem, povídání o různých druzích zvířat, zooterapie, ale i práce ovčáckého psa.
Ať už zvířata chováte k vystavování, nebo jenom pro radost určitě se přijeďte na tuto výstavu podívat. Více informací naleznete na stránkách www.cschbohdalov.cz. Třeba i Vás chovatelství zaujme, tak jako nás, a budete pokračovat v úspěších našich mladých, ale i dospělých chovatelů.

Článek připravila: Denisa Bradáčová