Rainbow page separator

Za hlasy Chudobínské borovici přibudou desetitisíce stromů

Středa, 19. února 2020

Vír / Více než 26 630 hlasů už stihla nasbírat v anketě Evropský strom roku 2020 Chudobínská borovice rostoucí na skalnatém výběžku přehrady ve Víru nad zatopenou vesnicí Chudobín. Mezi dalšími patnácti finalisty ze všech koutů Evropy zatím reprezentant České republiky bezkonkurenčně vede. Zástupci Mikroregionu Bystřicko – tamních obcí sdružených v dobrovolném spolku – se usnesli, že za každý hlas, který nominovaná borovice získá, bude vysazen jeden strom.
„Rozhodli jsme se dát účasti Chudobínské borovice v anketě hlubší smysl. Mikroregion Bystřicko přijal usnesení, že zajistí dobrovolnickou výsadbu stejného počtu stromů, kolik hlasů borovice v anketě obdrží. Jsme přesvědčeni, že na tuto výzvu uslyší všichni její obdivovatelé a že nám pomohou náš závazek naplnit,“ sdělil starosta Víru Ladislav Stalmach.
Stromy budou vysazeny v lesích v okolí vodní nádrže, které v některých místech rovněž decimuje postupující kůrovcová kalamita. O kolik sazenic přesně půjde, bude zřejmé po vyhlášení výsledků ankety, v níž mohou lidé hlasovat prostřednictvím webu www.evropskystromroku.cz do konce února. Výsledky ankety Evropský strom roku 2020 budou v bruselském europarlamentu odtajněny 17. března.