Rainbow page separator

Za skrytými krásami Žďárska a Novoměstska

Pondělí, 30. Srpen 2010

Výlet za méně známými krásami Žďárska a Novoměstska je nejlepší absolvovat celý pěšky s tím, že na start i pak ze cíle nás ze Žďáru nad Sázavou dopraví vlak. Jelikož se ale jedná o trasu dlouhou přibližně 15 kilometrů,viadukt-u-ostrova-nad-oslavou-1 lze její jednotlivé části objet i autem.
Do výchozího bodu výletu, vlakové stanice Ostrov nad Oslavou, není problém se ze Žďáru dostat jak ve všední den, tak i o víkendech. Vlaky na této trase jezdí minimálně každé dvě hodiny. Do Ostrova míří také autobusy.

Na samém startu je třeba se napojit na červenou turistickou značku. Tu při příjezdu autem či autobusem nelze v centru městyse přehlédnout. Značení nás během chvíle dovede k první zastávce výletu – železničnímu viaduktu. Unikátní technická památka byla postavena v padesátých letech dvacátého století a klene se ve výšce 25 metrů nad tokem řeky Oslavy. Viadukt tvoří celkem deset mostních oblouků.

soucast-krizove-cesty-nad-obci-recice

Od železničního viaduktu pokračuje červená značka až do obce Obyčtov. Té dominuje kostel NavštíveníPanny Marie. Nejstarší zmínka o tomto svatostánku je z roku 1672. Tehdy opat Vejmluva nechal starý kostel zbořit a v roce 1730 dal vystavět nový. V roce 1735 tak byla dokončena nová stavba, a to podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla. Zajímavostí je, že má chrám půdorys ve tvaru želvy, což značí stálost ve víře, věrnost a trpělivost. Kromě kostela se malá obec na Žďársku pyšní i další památkou – je jí rychta, patrová budova z poloviny 18. století.

Vydáme-li se silnicí nad Obyčtov, čeká nás daleký rozhled do okolní krajiny. Ze silnice pak odbočíme doleva na polní cestu, která nás, stále sledujíc červené turistické značení, dovede loukami, poli a lesy až nad obec Řečice. Tam byla v roce 2005 vybudována rozsáhlá křížová cesta s četnými zastaveními. Řečičtí ji vystavěli na počest zesnulého Jana Pavla II. I z trasy této stezky je krásný výhled do okolí. V samotnévyhled-nad-obci-recice Řečici pak návštěvníci mohou vidět také kapličku nebo se vykoupat na místním koupališti.

Z Řečice nás pak červená značka, která vede převážně po nerušné silničce, dovede přes Petrovice až do Nového Města na Moravě. Tam si lze prohlédnout centrum města, katolický i evangelický kostel nebo třeba navštívit Horácké muzeum či Horáckou galerii.

Z Nového Města na Moravě nás pak do Žďáru dopraví buď vlak, nebo autobus. Oba typ dopravních prostředků jezdí trasu mezi těmito městy pravidelně.

Kilometrů celkem: cca 15 km
Náročnost: střední
Orientace v terénu: snadná, celá trasa vede po červené značce