Rainbow page separator

Za starým mlýnem nedaleko Jimramova

Pátek, 18. listopadu 2011

Příjemný, zhruba pět kilometrů dlouhý vycházkový okruh lze absolvovat z Jimramova na Novoměstsku. Tento městys leží v malebné přírodě

jimramov-trhonice-mlyn-v-trhonicich-3

Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a ze Žďáru nad Sázavou, který je vzdálen 27 kilometrů, se tam lze autem dostat za přibližně půl hodiny. Start turistických tras je na jimramovském náměstí, které samo o sobě stojí za zhlédnutí. Centrum je totiž plné historických domů, nedaleko leží také zámek s parkem a zajímavostí jsou i dva kostely stojící jen kousek od sebe.

Po prohlídce městského jádra je třeba se vydat po žluté turistické značce. Ta vede podél tamního Trhonického potoka a jeho romantické údolí v podstatě neopustí, dokud poutník nedorazí až do Trhonic, místní části Jimramova. Na samém počátku této vísky nelze přehlédnout starý mlýn, který je kulturní památkou. Historie mlýna sahá až do 16. století, v roce 1714 však objekt vyhořel.

jimramov-trhonice-pazderna-umlynaNová etapa stavby se tak odehrává až v 18. století. Mlýn v tomto období dostal novou olejnu a pilu, přibylo také druhé vodní kolo a přistavěna byla pazderna. O dění v mlýně v 19. a 20. století je jenom velmi málo informací. S rozvojem techniky tam nahradily dosavadní tradiční kamenné složení výkonnější válcové stolice a posledním krokem v modernizaci mlýna se pak stala instalace naftového motoru. Podle ústních údajů obyvatel se v mlýně mlelo naposledy v roce 1941. Strojní zařízení je však údajně stále provozuschopné.

Při cestě z Trhonic je třeba stále sledovat žluté turistické značení, jež vede do kopců nad vsí. Po putování loukami následuje les a při sestupu z kopce tímto porostem míjí značka také upravenou studánku s posezením. Žluté značení nakonec poutníky dovede zpátky do Jimramova.

Délka trasy: cca 5 km

Náročnost: střední, terén je poměrně kopcovitý

Orientace v terénu: snadná, celá cesta je žlutě značená