vybržďování
Rainbow page separator

Za „vybržďování“ na dálnici dostal šest let vězení

Neděle, 26. Říjen 2014

Policejní auto, policie, měření rychlosti

Žďársko / Šestačtyřicetiletý cizí státní příslušník trvale žijící na Žďársku, který loni v červenci „vybržďoval“ auto na dálnici D1, přičemž došlo k nehodě, dostal nepodmíněný trest. Byl odsouzen k šesti letům odnětí svobody, přišel o auto a čtyři roky nesmí usednout za volant. Rozsudek dosud není pravomocný.
Vyšetřováním případu z 27. července 2013, který se odehrál na 117,5 kilometru dálnice D1, se zabývali vysočinští kriminalisté. „Cizinec s osobním vozidlem Škoda Superb projížděl po dálnici D1 ve směru od Prahy na Brno, cestovala s ním jedna spolujezdkyně. Když řidič dojel v levém jízdním pruhu rychlostí kolem 130 kilometrů v hodině jedoucí osobní vozidlo Honda Accord, které řídila třicetiletá řidička, pokračoval v jízdě v těsné blízkosti za ním. Řidička se obávala kolize, a proto se okamžitě zařadila do pravého jízdního pruhu. Řidič Škody Superb upravil rychlost jízdy a jel v levém jízdním pruhu souběžně s vozidlem Honda Accord. Přitom nejméně jednou záměrně prudce najel boční částí svého auta vpravo na vozidlo Honda Accord, čímž mu úmyslně vytvořil náhlou překážku. Řidička jedoucí stále v pravém jízdním pruhu na to musela zareagovat prudkým úhybným manévrem směrem k pravé krajnici. Když ji poté řidič předjel, tak se částečně zařadil před ni do pravého jízdného pruhu a záměrně před ní prudce přibrzdil – takzvaně ji „vybrzdil“,“ popsala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Šoférka ve snaze odvrátit střet prudce šlápla na brzdu. Její auto se dostalo do smyku, přejelo krajnici a narazilo do ocelových svodidel. Žena utrpěla zranění a psychický šok, přičemž v šoku byli i její tři spolucestující. Šofér superbu šlápl na plyn a od nehody odjel. „V rámci provedeného vyšetřování se nám podařilo na základě vyhodnocení kamerových záběrů, všech zajištěných důkazů a provedených výsledků a výslechů svědků zjistit a velice podrobně zadokumentovat skutkový děj. Kriminalistům se podařilo prokázat, že se řidič dopustil závažného jednání, které bezprostředně směřovalo k tomu, aby jinému úmyslně způsobil těžkou újmu na zdraví. Tento čin navíc spáchal na více osobách, protože ve vozidle, které ohrozil a poté vybrzdil, cestovaly čtyři osoby, což řidič věděl,“ uvedl náměstek ředitele pro službu Kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Pavel Peňáz.