Rainbow page separator

Žabáci na cestě k sexuálním radovánkám

Neděle, 15. Březen 2015

Rozmnožování žab Vysočina - Sdružení krajina

Žďár nad Sázavou/ Na dobrodružné cestě za sexuálními radovánkami zemřou na našich silnicích každoročně stovky žab. Proto se na různých místech v Kraji Vysočina organizují záchranné transfery, při kterých dobrovolníci přenášejí žáby přes nebezpečné úseky, aby mohly úspěšně zplodit nové generace.

S nástupem jarního počasí se příroda pomalu probouzí a pro většinu druhů živočichů nastává období rozmnožování. Ani žáby nezůstávají pozadu. Pomalými skoky se ubírají vpřed vstříc reprodukčním radovánkám. Jejich úkolem je dostat se z úkrytů, ve kterých přečkaly zimu, do vod, kde přivádějí na svět nové generace. Migrační cesty žab však často křižují pozemní komunikacemi, na kterých při svých cestách zemřou až stovky jedinců. Proto se každoročně na různých místech Kraje Vysočina organizují přes tyto nebezpečné úseky záchranné transfery obojživelníků. Pokud byste i vy rádi pomohli zachránit tyto jedince, jste srdečně zváni na jarní transfer, který se uskuteční 21. 3. 2015 mezi obcemi Milíčov a Dušejov u rybníku Sviták.

Také Sdružení Krajina se aktivně zapojuje do těchto akcí. Finančně podporujeme záchranné přenosy obojživelníků, budujeme tůně vhodné pro jejich rozmnožování. Tůně stavíme na příhodných lokalitách, kde je migrace přes nebezpečné úseky komunikací nulová. U zbudovaných tůní vytváříme také zimoviště, aby se žáby na cestě za rozmnožováním vyhnuly nebezpečným místům a byly tak co nejméně ohroženy na životě.

V minulých letech probíhalo za účelem ochrany obojživelníků mapování jejich tahových tras. Také na Žďársku bylo evidováno několik kritických úseků, na kterých při migracích zahyne velké procento žab. Díky tomu jsou pravidelně organizovány záchranné transfery na cca 50 m úseku silnice u rybníčka vedoucí mezi obcemi Dolní Bory a Krásněves. Na dalších zjištěných úsecích, jako je silnice podél Milovského rybníka na silnici II/354 v obci Milovy, silnice z obce Karlov ke kempu Velké Dářko nebo silnice na hrázi rybníka vedoucí ze Starého Ranska do Ždírce nad Doubravou, zatím bohužel záchranné transfery neprobíhají. Řidiči buďme nejen na těchto místech ve střehu, ať pod koly našich aut zahyne co nejméně žab.

Dagmar Papáčková
Sdružení Krajina
tel: 566 521 259, mobil: 777 647 960
e-mail: papackova@sdruzenikrajina.cz
www.sdruzenikrajina.cz

Kontaktní osoba pro projekt Obyvatelé pro přírodu Vysočiny
Ing. Kateřina Marečková,
tel: 566 521 259, mobil: 775 239 691,
e-mail: mareckova@sdruzenikrajina.cz
www.sdruzenikrajina.cz