Rainbow page separator

Zahájení tří výstav k výročí osvobození doplní program na náměstí

Středa, 1. Duben 2015

Zahájení tří výstav k výročí osvobození doplní program na náměstí

Žďár nad Sázavou / Tři výstavy věnované 70. výročí konce druhé světové války připravuje Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou. Potrvají od 25. dubna do 27. června. Dvě z nich se uskuteční ve výstavní budově muzea v ulici Tvrz, třetí ve vestibulu divadla. V expozici s názvem Čechoslováci na frontách 2. světové války, kterou připravuje spolek Třebíč Nuclear Model Club ve spolupráci se žďárským muzeem, budou v muzeu k vidění například modely letadel, tanků, obrněných vozidel, makety výstroje a repliky uniforem.
V muzeu bude přístupná také fotografická výstava Žďár v květnových dnech roku 1945. „Hlavní důraz bude kladen na události, které se odehrály ve městě 9. května a 10. května 1945, tedy na ústup německé armády spojený s ničením města a smrtí mnoha obyvatel. Byla to jedna z největších pohrom ve žďárské historii. Místopisně pojatá výstava poukáže na nejdůležitější místa událostí a také příběhů, které se udály 9. května,“ uvedl Miloslav Lopaur ze žďárského regionálního muzea.
Ve vestibulu divadla bude instalována třetí výstava, a to fotografií a dokumentů s názvem Žďár v době protektorátu v letech 1939-1945. Jejím cílem je návštěvníkům přiblížit různé oblasti života v době protektorátu.
Slavnostní zahájení všech tří výstav je naplánováno v sobotu 25. dubna na žďárském náměstí Republiky. Doprovodné akce budou probíhat na náměstí již dopoledne, oficiální zahájení začne ve 13 hodin. Část náměstí zabere Veterán Tatra klub z Bystřice nad Pernštejnem se svými originály historických vozů značky Tatra, k vidění bude i současné vojenské nákladní auto Tatra s vojáky a výzbrojí.