Rainbow page separator

Zámek Velké Meziříčí a dálniční most Vysočina

Sobota, 17. března 2012

Velké Meziříčí / Blížící se velikonoční svátky mohou lidé využít i pro cestu za památkami a kulturou. V okrese Žďár nad Sázavou lze zamířit například do Velkého Meziříčí, kam je možné se pohodlně dopravit autem po dálnici D1, ale také autobusem nebo vlakem.

zamek-velke-mezirici-2 (1)Zámek bývá běžně otevřen až od května, právě Velikonoce jsou ale výjimkou. Lidé, kteří si o těchto jarních svátcích doVelkého Meziříčí najdou cestu, si budou moci prohlédnout šlechtické salony v prvním patře zámku.

Na ostatní muzejní expozice si ale budou muset počkat až do zmiňovaného května.

V neděli 8. dubna i v pondělí 9. dubna bude otevřeno od desíti do dvanácti hodin dopoledne. Poté sem lze zavítat ještě od třinácti do šestnácti hodin. Dospělí za prohlídku zaplatí čtyřicet korun, děti polovinu a senioři uhradí pětadvacet korun. Za prohlédnutí bezpochyby stojí také nádvoří a okolí velkomeziříčského zámku, který byl původně ve třináctém století vybudován jako hrad. dalnicni-most-vysocinaTomu ostatně napovídá také samotná podoba této památky.

Zámek je obklopený parčíkem, který je jako stvořený pro procházky. Najdeme v něm množství zeleně, jezírko i možností posezení.

Nedaleko uvedené památky stojí také známý dálniční most Vysočina, jenž bývá někdy nazýván i „mostem sebevrahů“. Stavba je unikátní nejenom svými rozměry, ale i výškou nad terénem nebo způsobem provedení. Výška mostovky je úctyhodných 77 metrů, délka přemostění pak činí 425 metrů. Jsou to navíc vlastně dva mosty vedle sebe – pro každý směr jeden. Stavba byla vybudována v letech 1972-1978. (zp)