Rainbow page separator

Zateplení stropu sníží ztráty tepla až o 35 %

Pátek, 25. Leden 2019

Vysočina / Většina starých domů má dřevěné trámové stropy, které oddělují vytápěné místnosti od nevytápěného podkroví či půdy. Vzhledem k tomu, že se dříve stropy tepelně neizolovaly, dochází skrze ně k velkým tepelným ztrátám.

Jaké jsou možnosti zateplení stropu a jak postupovat?
Mnohé trámové stropy jsou zpravidla z obou stran zaklopeny dřevěnými deskami a mezi trámy tak vzniká vzduchová mezera, která má sice jisté tepelně izolační vlastnosti, ovšem k současným požadavkům zcela nedostačující. Jelikož na půdě je vždy jen o pár stupňů vyšší teplota než venku, ztrácí se stropem velké množství tepla.

Tepelnou izolací se vyplní mezera mezi trámy, a pokud je to technicky možné, menší vrstva tepelné izolace se umístí i nad trámy, resp. pod trámy – dle toho, zda se nevytápěný prostor nachází nad stropem či pod ním. Tato vrstva tepelné izolace eliminuje tepelné mosty, které vytváří v tomto případě dřevěné trámy, jež vedou teplo lépe než tepelná izolace.

Čím trámové stropy zateplit?
Zateplení stropu lze provést dvěma způsoby. Prvním způsobem je použití minerální vaty v rolích, která se „nacpe“ mezi trámy. Druhou možností je zateplení stropu foukanou izolací, která je vyrobena z nehořlavého materiálu a je odolná proti škůdcům, plísním a houbám. Vzhledem k tomu, že foukaná izolace je tvořena malými kousky, lze s ní vyplnit i úzká místa. Nevznikají tak žádné tepelné mosty, kterými by utíkalo teplo.

Zateplení stropu foukanou vatou nabízí velkou výhodu v tom, že ze stropu není třeba oddělávat kompletní dřevěný prkenný záklop, jako je tomu při zateplování vatou v rolích. Ve stropě je třeba zhotovit pouze několik otvorů, do kterých se zasune hadice potřebná pro aplikování izolantu do dutiny mezi trámy. Izolace se pod tlakem nafouká na své místo a během práce tak nevzniká téměř žádný nepořádek.

Pro zateplení stropu rozhodně nelze použít pěnový polystyren. Polystyren není pružný a nelze s ním mezeru mezi trámy dokonale utěsnit. Vzhledem k tomu, že trámy mohou mít proměnné rozteče, řezání desek polystyrenu na požadované rozměry by bylo velmi pracné.

Potřebujete poradit?
Přemýšlíte o zateplení stropu foukanou izolací a nevíte, kde začít a jak postupovat? Obraťte se na odborníky na stránkách www.foukanavata.cz. Technik vás navštíví u vás doma, prohlédne si stavbu a navrhne nejschůdnější způsob zateplení.

Foukaná vata – Michal Došek
Boženy Němcové 341, Polná
Tel.: +420 721 885 381

Podívejte se na krátké video z naší montáže

KONTAKTUJTE NÁS PRO NEZÁVAZNOU POPTÁVKU