Rainbow page separator

Znak a vlajka města Žďár nad Sázavou

Znak města Žďáru nad Sázavou

 

Zajímavost: Díky vysokému počtu polí a figur je žďárský znak druhým nejsložitějším znakem v České republice (prvním je znak Plzně).

Znak města si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách města.

Popis znaku: Štít čtvrcený. V 1. zlato – červeně kosmo děleném poli dva stříbrné vinařské nože se zlatými střenkami, převýšené zlatou korunou. Ve 2. modrém poli světlemodré šikmé břevno se třemi zlatými hvězdami, provázené nahoře černou orlicí se zlatou zbrojí a červeným jazykem, stříbrným perizoniem a na prsou s černo – stříbrně děleným štítkem se dvěma stříbrnými břevny v horní půli a dole provázené zlatým písmenem W. 3. pole je polceno, vpravo v červeném poli 6 (4, 2) stříbrných kuželů, vlevo ve zlatém poli zkřížené černé šestisuké ostrve. Ve 4. stříbrném poli stojí vpravo studna s dopoloviny vytaženým okovem přirozené barvy, vlevo ke studni přivrácená korunovaná P. Marie v modré plachetce a v červené sukni, držící na rukou po své pravé straně Jezule; postava je obklopena zlatými paprsky.

Text: Mgr. Stanislav Mikule, Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Vlajka Žďáru nad Sázavou

vlajka Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou – vlajka

Popis vlajky (Vít Křesadlo: Nové obecní symboly okresů Třebíč a Žďár nad Sázavou. In: Západní Morava 3, 1999, s. 261): List je kosmo dělený na červené žerďové a žluté vlající pole. Na úhlopříčky listu jsou položeny černé ostrve 5/6 délky listu dlouhé o šesti sucích. Poměr šířky k délce listu 2:3. Vlajka byla městu udělena 26. dubna 1996. Autorem návrhu, který vychází z městského znaku, je PhDr. Ivan Štarha, někdejší ředitel Moravského zemského archivu v Brně.

Text: Mgr. Stanislav Mikule, Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou