Žďár nad Sázavou, příspěvek
Rainbow page separator

Žďár přispěje nemocnici na novou operační věž

Neděle, 23. Březen 2014

Žďár nad Sázavou / Více než dvě stě tisíci korunami přispěje žďárská radnice novoměstské nemocnici na zakoupení nové operační laparoskopické věže. Ta původní z roku 1999 je již technicky nedostačující.
Přístroj stojí kolem dvou milionů korun, nemocnice jej hodlá zakoupit pomocí elektronické aukce v rámci veřejné zakázky. Žďárští se rozhodli na přístroj přispět, aby obyvatelům města, kteří péči nemocnice využívají, pomohli zajistit kvalitnější servis. Zastupitelé schválili dar deset korun za každého obyvatele města, což vychází na přibližně 220 tisíc korun. Finanční příspěvky poskytly i některé menší obce v okrese.
Laparoskopické miniinvazivní operace jsou na rozdíl od klasických pro pacienty šetrnější, dochází při nich k menší ztrátě krve, rána se rychleji hojí, s čímž souvisí i kratší doba rehabilitace. Laparoskopicky se operuje především žlučník, kýla či slepé střevo, ale rovněž se provádějí operace ledvin pro nádorová onemocnění, resekce střev při nádorech, operace močovodů či gynekologické operace dělohy.