Rainbow page separator

Žďárské Muzeum knihy zahájilo poslední sezonu

Neděle, 4. Květen 2014

Žďár nad Sázavou / Poslední návštěvnickou sezonu zahájilo Muzeum knihy, které sídlí ve žďárském zámku. Stálou expozici, která od roku 1957 představuje vývoj knižní kultury v českých zemích, ale i úspěšnou interaktivní výstavu Staré pověsti české si mohou návštěvníci prohlédnout do konce října 2014. V areálu zámku následně vznikne nové centrum zaměřené na kulturní dědictví regionu.
Národní muzeum založilo Muzeum knihy v roce 1957 ve žďárském zámku rodiny Kinských, původně cisterciáckém klášteře z roku 1252. Návštěvníci během prohlídky mohou nahlédnout do barokní knihovny kapucínského kláštera původem z Roudnice nad Labem a obdivovat mobiliářové vybavení knihovny historika Gelasia Dobnera, skvěle zhotovené rekonstrukce středověkého skriptoria, pracovnu mnicha – písaře knih i unikátní dobovou knihařskou dílnu. Vedle dobových produktů, knih i časopisů je popsána i jejich výroba, a to především v 19. a 20. století. Na počátku 90. let 20. století byla expozice doplněna ukázkou exilové knižní produkce a samizdatových tiskovin.
Po uzavření Muzea knihy vznikne v areálu zámku nový projekt zaměřený na kulturní identitu oblasti. Některé exponáty z Muzea knihy budou k vidění v nových expozicích v historické budově Národního muzea v Praze, která se otevře po rekonstrukci v roce 2018. Národní muzeum rovněž připravuje alternativní metodický koncept k Muzeu knihy v podobě virtuálního Muzea komunikace.

Foto: Letecké fotografie z RC mikrokopteru