Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, pivo
Rainbow page separator

Žďárské pivo bude levnější

Sobota, 10. Listopad 2012

IMG_3075Žďár nad Sázavou / Za nižší cenu si budou moci zájemci koupit žďárské pivo Santiniho hvězda.Světlý ležák byl od poloviny loňského roku Havlíčskobrodským pivovarem pro Žďár vyráběn jenom jako propagační materiál města, zájem spotřebitelů o něj ale vzrůstá. Podle místostarosty Jaromíra Brychty může jít cena dolů, protože se do ní přestaly promítat náklady za grafický návrh a ochrannou známku. Vstupní investice do původně propagačního materiálu Žďáru nad Sázavou byla loni zhruba pětatřicet tisíc korun. Nově lidé zaplatí na láhev dvanáctky s „hvězdným“ logem místo osmnácti korun jenom šestnáct. „Karton se čtyřmi pivy bude stát o deset korun méně, tedy osmdesát korun,“ poznamenal Brychta.

Na nižší ceně se radní shodli, na distribuci Santiniho hvězdy mimo Vysočinu nikoliv. Vyžádali si dodání návrhů reklam a seznam možných míst, kde by se daly ve Žďáře umístit, což má zvýšit povědomí lidí o „žďárském“ pivu s obrázkem poutního kostela Jana Nepomuckého na etiketě. Reklamní poutače na Santiniho hvězdu by tak mohly být umístěny například na některé budovy, případně i autobusové zastávky a další vhodná místa ve městě.

Právě zájem veřejnosti o Santiniho hvězdu vedl k tomu, aby se z propagačního materiálu, jímž se obdarovávaly oficiální návštěvy města, stal prodejní artikl, který je možné koupit i v některých žďárských prodejnách s potravinářským sortimentem.

Motiv poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebyl pro prezentaci města zvolen náhodou. K nejznámější památce Žďáru nad Sázavou, která je rovněž zapsaná na seznamu Unesco, se váže pověst o zjevení hvězdy nad kostelem v době, kdy začínala jeho stavba. Od legendy už byl jenom krok k názvu piva Santiniho hvězda.