Rainbow page separator

Žďárské Spektrum pomáhá dětem v krizi

Středa, 4. Květen 2016

Žďárské Spektrum pomáhá dětem v krizi

Centrum primární prevence Spektrum působí již dvacet let na poli primární prevence rizikového chování dětí a studentů. Na základních a středních školách na Žďársku a Havlíčkobrodsku probírají lektoři s dětmi při programech různá témata. Setkávají se i s pohnutými příběhy dětí, které ztratily některou z blízkých osob. Smrt rodiče, prarodiče nebo sourozence je těžkou životní situací, která může, není-li ošetřena, vyvolat hlubokou krizi.

Lektoři Spektra mohou dětem při zvládání takto těžkého životního období pomoci ve více rovinách. „Překvapivě hodně dětí o takto závažných událostech během programu samo promluví. Důležité je pak dítě podpořit, aby se v nové situaci zorientovalo a podle svých schopností a možností ji pochopilo,“ říká Petra Nováčková, vedoucí žďárského Spektra. Také spolužáci a učitelé dítěte v krizi mohou mít obavy, jak se k němu správně chovat. Proto lektoři Spektra nabízejí pomoc při zvládání situace i školským zařízením.

Kolpingovo dílo nabízí rodinám, které prochází těžkým životním obdobím, novou službu – Individuální psychologické poradenství, které funguje pod hlavičkou Rodinného centra Srdíčko. „Rodiče a členové rodiny často v domnění, že dítě chrání, o úmrtí blízkého nemluví. Přesto dítě situaci vnímá, potřebuje jí rozumět a vyventilovat své emoce,“ uvádí Tereza Lapešová, psychoterapeutka a psycholožka, která dané uvedené služby poskytuje. Během sezení mohou rodiče s terapeutkou konkrétně rozebrat svoji situaci a snadněji se s ní vypořádat.

Individuální psychologické poradenství probíhá v budově Spektra na Žižkově ulici ve Žďáře nad Sázavou. Na konzultaci je nutné se předem objednat na telefonním čísle 777 810 874 nebo na mailu tereza.lapesova@kolping.cz. Podrobnosti služby (zaměření, cena, popis) jsou uvedeny na stránkách www.rcsrdicko.cz v sekci Vzdělávání a poradenství.

Tým lektorů Spektra prochází systematickým sebevzděláváním. V letošním roce se budou lektoři účastnit konference Dítě v krizi, která je tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festival a Mezinárodního dne dětí.