Žďársko, zdarsko, aktuality, Obecník, rybník
Rainbow page separator

Žďársko má novou přírodní památku – rybník Obecník

Pondělí, 27. Červen 2011

rybnik_obecnikŽďársko – V kraji Vysočina byly nedávno vyhlášeny dvě nové přírodní památky. Jedna z nich se nachází na území okresu Žďár nad Sázavou, konkrétně u obce Horní Libochová na Velkomeziříčsku. Mezi zvláště chráněná území se tam zařadil rybník Obecník, který zaujímá plochu 4,85 hektaru. Důvodem, proč sebude vodní plocha těšit zvláštní krajské ochraně, je výskyt celosvětově ohrožené rostliny  – puchýřky útlé. Aby se této trávě patřící do čeledi lipnicovitých na dnech rybníků dařilo, je třeba, aby byly vodní nádrže pravidelně vypouštěny, tedy „letněny“.
„Kraj Vysočina se nyní stará o celkem sto dvacet zvláště chráněných území, která zabírají rozlohu 4 248 hektarů. Na jejich údržbu plyne ročně z krajského rozpočtu kolem čtyř milionů korun. Největší z nich je přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice s rozlohou 2 310 hektarů, nejmenší pak přírodní památka Čertův kámen s rozlohou 0,0039 hektarů,” informovala Kristýna Balážová z krajského odboru životního prostředí.
Rybník Obecník ale není jedinou „čerstvě“ vyhlášenou přírodní památkou na území kraje Vysočina. Na Jihlavsku začne být chráněno také území Starého Příseckého rybníka. Podle ochránců přírody to je nejvýznamnější ornitologická lokalita Jihlavska. Ornitologové totiž napočítali během desetiletého pozorování na Starém Příseckém rybníku 117 druhů ptáků, z nichž velká část využívala tuto lokalitu i pro hnízdění. Na čtyřiapadesát ptačích druhů, které se tam vyskytují, navíc figuruje i v seznamu ohrožených živočichů. Ve zmiňované lokalitě se našly také ohrožené druhy vodních měkkýšů a chráněných obojživelníků.