Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, poutní, kostel, Zelená hora, kalendář
Rainbow page separator

Žďárský poutní kostel je opět v kalendáři

Sobota, 1. Prosinec 2012

38460-zelena-hora-zdar-nad-sazavou-virtualni-fotografie-z-rc-mikrokopteru-dajcŽďár nad Sázavou / V informační kanceláři v budově městského úřadu v Žižkově ulici a v turistickém informačním centru v objektu Staré radnice je nyní k mání nástěnný kalendář památek UNESCO s názvem České dědictví UNESCO 2013 a podtitulem V takové společnosti máme tu čest být. Stojí 130 korun a v měsíci květnu je v něm prezentován snímek žďárského poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Žďár nad Sázavou je členem sdružení České dědictví UNESCO, což je svazek obcí a měst, na jejichž území se nachází památka zapsaná na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Na seznamu UNESCO je zapsáno dvanáct českých a moravských památek – stejný počet památek, jako je měsíců v roce. Proto se sdružení České dědictví UNESCO již podesáté rozhodlo vydat nástěnný kalendář, který prezentuje všechny tyto unikáty. Kromě poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře jsou v kalendáři zastoupeny rovněž snímky historických center Telče, Českého Krumlova a Prahy, Kutnou Horu na seznamu UNESCO kromě historického centra prezentuje i chrám svaté Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci. Dalšími památkami zveřejněnými v kalendáři jsou Lednicko-valtický areál, sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, zámek a zámecký areál v Litomyšli, židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči, vesnická rezervace v Holašovicích a brněnská vila Tugendhat.

Podtitul letošního kalendáře prozrazuje, že české unikáty doplňují i menší snímky řady světových prestižních památek UNESCO.

Foto:  Letecké fotografie z RC mikrokopteru.