Rainbow page separator

Žďárský uličník je ještě k mání v muzeu

Středa, 6. Listopad 2013

Žďár nad Sázavou / Stále ještě je možnost ve žďárském muzeu zakoupit žádanou publikaci historika Miloslava Lopaura Žďárský uličník. Publikace, jež mapuje vzhled Žďáru nad Sázavou od jeho nejstarší historie až do roku 1948, byla opakovaně dotištěna a vyšla s podporou města a žďárského rodáka, jenž žije v USA. Žďárský uličník stojí 299 korun.
Publikace popisuje osudy ulic, které již ve městě dávno neexistují, stejně jako objekty, o nichž mají potuchy už jenom někteří pamětníci starého Žďáru. Kniha obsahuje i přehled živností a institucí ve městě ve 30. a 40. letech minulého století a doprovází ji 350 fotografií a výřezů z map. Některé z nich byly publikovány vůbec poprvé.
Vedle kulturních památek se ve Žďárském uličníku píše i o místních továrnách, mlýnech, tržištích, hřištích, hospodách a dalších objektech i místech, která byla svého času ve městě důležitá.
Zástupci žďárské radnice by v budoucnosti přivítali další pokračování knihy, v tomto případě publikaci mapující historii někdejší obce Zámek Žďár, který byl v roce 1949 sloučen s Městem Žďár do jednoho celku.