Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, uličník, dotisk
Rainbow page separator

Žďárský uličník si vyžádal dotisk

Pondělí, 10. Prosinec 2012

zdarsky-ulicnik-lopaur (1)Žďár nad Sázavou / Kniha Žďárský uličník Miloslava Lopaura, která byla slavnostně pokřtěna před necelým měsícem ve žďárské Staré radnici, byla vzápětí rozebrána. Zájemci o publikaci, na které se nedostalo, se ale nyní mohou těšit na dotisk knihy v celkovém počtu tisíc kusů. Nejenom obyvatelům Žďáru uličník přiblíží vzhled města od nejstarších dob až do roku 1948 – dnes už osmdesát procent tehdejší zástavby neexistuje.

Žďárský historik Miloslav Lopaur na publikaci pracoval čtyři roky a líčí v ní osudy ulic, které se nacházely v katastru někdejšího Města Žďáru, a jejich postupný stavební vývoj. V knize se objevují i dávno zapomenuté objekty, o kterých vědí už jenom někteří pamětníci, nechybí ani přehled živností a institucí ve městě v 30. a 40. letech minulého století. Publikaci doprovází 350 fotografií a výřezů z map, některé z nich jsou publikovány poprvé. „Kniha má velký význam zejména pro místní pamětníky, ale nejenom pro ně. Jistě osloví i mladší generace, když se nad ní se staršími sejdou a poslechnou si jejich vzpomínky,“ uvedla starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

Kniha vyšla s podporou města ve výši 180 tisíc korun, dvěma tisíci dolarů na ni přispěl žďárský rodák, jenž žije v USA.

Do budoucna by žďárští radní přivítali pokračování uličníku, který by byl zaměřený na historii Zámku Žďár, což byla do roku 1949 samostatná obec, poté se sloučila s Městem Žďár a vznikl dnešní Žďár nad Sázavou.