Žďársko, zdarsko, aktuality, festival, Zelená hora
Rainbow page separator

Ždárský zámek ovládne festival „Pod Zelenou horou“

Pondělí, 9. Červenec 2012

Žďár nad Sázavou/ První nádvoří žďárského zámku se v sobotu 14. července opět po roce promění ve  velký festivalový areál. Brzy po obědě zde totiž odstartuje další pokračování letního hudebního a kulturního festivalu „Pod Zelenou horou“ pořádaného pod hlavičkou kulturního centra Batyskaf a sdružení Civic. Letos na návštěvníky festivalu čekají skutečné hudební lahůdky: legendární kapela Blue Effect, Vypsaná fixa či excentrický písničkář Xavier Baumaxa.

Letmý pohled do programu ukazuje, že ročník 2012 festivalu  nabídne návštěvníkům zajímavá vystoupení téměř desítky hudebních a uměleckých uskupení. Asi nejvíce se bude část návštěvníků letos těšit na vystoupení legendární formace Blue Effect v čele s fenomenálním kytaristou Radime Hladíkem. Dramaturg festivalu Petr Mixa k tomu říká: „Jsme moc rádi, že se nám Blue Effect podařilo letos získat k účasti na festivalu. Je to přece jen legenda známá napříč generacemi. Ale pozor Blue Effect hrají už v 15 hodin, na festival je tak třeba vyrazit hned po obědě,“ připomíná dramaturg. Podle něj však letos festival nabídne řadu dalších velmi zajímavých účastníků.

První nádvoří žďárského zámku je ideálním prostorem pro kulturní akci tohoto formátu. Návštěvníci se zde letos mohou těšit na mnoho kvalitních kapel a hudebníků. Vedle již zmíněného Blue Effectu, slibuje pořádnou dávku známých písniček populární pardubická partička Vypsaná Fixa. Milovníky lehce dekadentních veršů zase jistě potěší vystoupení písničkáře Xaviera Baumaxi. Pořádně se odvázat můžete rovněž v rytmu písní domácích kapel Ambitters či Hoochachos, kteří letos chystají speciální program s živou kapelou. „Já osobně se velmi těším na vystoupení skupiny Model Bazaar. Je to brněnská kapela, která v posledním roce začíná dobývat také republiková pódia,“ doplňuje Jiří Hemza, který má na festivalu na starost hlavně technické zázemí.

Výčet lákadel letního festivalu „Pod Zelenou horou“ by však nebyl úplný, kdyby nebylo zmíněno rovněž bohaté občerstvení, grilované steaky, stolní fotbálek, hrnčířský kruh, vlasové a airbrushové studio, skákací hrad či dětské hřiště pro nejmenší. Podle obou organizátorů se návštěvníci či jejich ratolesti mohou „vyřádit“ také ve výtvarné dílně, kterou připraví partneři festivalu z Kolpingova díla ČR.

Festival „Pod Zelenou horou“ je mezi podobně laděnými festivaly výjimečný i díky prostředí, ve kterém je umístěn. Málokdy se totiž podobný festival podaří umístit přímo v areálu takové kulturní památky, jakou je právě žďárský zámek. „Majitelé zámku –  rodina Kinských a hlavně místní hasičský sbor nám při organizaci festivalu vyšli vstříc, za což jim patří velké díky,“ připomíná ještě Jiří Hemza. Ten si myslí, že také díky nim mohou pořadatelé návštěvníkům dopřát netradiční zážitek, který s sebou „festival na zámku“, přináší, a to včetně možnosti přespání v nedalekém kempu u Pilské nádrže. Festival „Pod Zelenou horou“ odstartuje v sobotu 14. července přesně ve 14 hodin. (blk)

Plakát